- AFP
U svom normalnom danu Majken Friss Jorgensen, direktorica najveće tvrtke za iznajmljivanje limuzina u Copenhagenu iznajmi nekih 12 automobila. No u vrijeme sastanka koji će 'spasiti svijet' na cesti će ih imati 200.
"Mislili smo da neće imati puno automobila, jer to je ipak sastanak o spasu klime," rekla je dodavši da su ona i njeni konkurenti već prešli broj od 1.200 iznajmljenih limuzina. Samo je Francuska iznajmila dodatne 42 limuzine. "Mi nemamo dovoljno limuzina u Danskoj da zadovoljimo potražnju. Morat ćemo ih dovoziti iz stotinu kilometara udaljenih područja Njemačke i Švedske."
Ima li nade? |
Umjesto brzog pa makar i skromnijeg smanjivanja produkcije stakleničkih plinova - recimo 2% godišnje - na koje bi se obvezali i mogli biti odgovorni političari će se obvezati na grandiozan plan od 80% smanjena plinova do 2050. Do tada malo će potpisnika biti na životu, a kamoli na dužnosti |
Među ovim vozilima nalazi se i neki automobil na električni ili hibridni pogon? "Pet," kaže gospođa Jorgensen. "Naša vlada ima nekoliko automobila na altenativni pogon no sve ostale pokreće benzin ili dizel. Nažalost u Danskoj nemamo vozila na hibridni pogon jer se na ta vozila plaća iznimno visok porez. To naravno nema nikakve veze s logikom, ali to vam je tako kod nas."
Na aerodromu su potvrdili da tijekom sastanka o klimi očekuju dodatnih 140 privatnih mlažnjaka što je iznad njihovih kapaciteta tako da će koristiti i regionalne aerodrome u Švedskoj na kojima će parkirati avione i vraćati ih u Copenhagen da bi pokupili svoje VIP putnike.
Uz 15.000 delegata i dužnosnika sastanku će prisustvovati najmanje 5.000 novinara i 98 svjetskih vođa. Glavni grad Danske posjetit će i Leonardo DiCaprio, Daryl Hannah, Helena Christensen, nadbiskup Desmond Tutu i britanski princ Charles. Tu su naravno i oni koji će protestirati, a već se skupljaju po ulicama i održat će alternativan sastanak u sali koju im je osigurala danska vlada.
Kritičari ističu da su se sudinici sastanka već dogovorili da u Copenhagenu neće potpisati nikakv obvezujući ugovor pa je za sada jedino sigurno da će konvencija o klimi stvoriti dodatnu količinu stakleničkih plinova. Umjesto brzog pa makar i skromnijeg smanjivanja produkcije stakleničkih plinova - recimo 2% godišnje - na koje bi se obvezali i mogli biti odgovorni političari će se obvezati na grandiozan plan od 80% smanjena plinova do 2050. Do tada malo će potpisnika biti na životu, a kamoli na dužnosti. Pa čak i ako se obvežu na nešto iskustva iz prošlosti pokazuju da to uglavnom ne utječe na stvarni život.
izvor. www.net.hr