Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član gemini1

Upisao:

gemini1

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1361

PUTA

OD 14.01.2018.

Led se topi sve brže

Zagrijavanje Artika i Antarktika odvija se brže nego što se mislilo, podiže razinu mora i drastičnu globalnu promjenu klime čini izglednijom no ikada, tvrdi 10 tisuća znanstvenika.

"Snijeg i led smanjuju se u obje polarne regije, pogađaju ljudsku vrstu te biljni i životinjski svijet na Arktiku kao i razinu mora", stoji u sažetku UN-ovog izvješća objavljenog po završetku dvogodišnjeg istraživanja.

"Sada se čini sigurnim da ledeni pokrovi Grenlanda i Antarktika gube masu i tako podižu razinu mora", stoji u izvješću stručnjaka IPY-a, u kojem se naglašava da je stanje gore nego što se prije mislilo.

U istraživanju vrijednom 1,5 milijardi dolara bilo je uključeno 10 tisuća znanstvenika iz 63 zemlje.

Projekt je počeo u ožujku 2007. i završava idućeg mjeseca, a na konferenciji za novinare u stručnjaci su rekli da se otapanje leda ubrzava, poglavito u području zapadnog Antarktika koji se proteže do južnog vrha Latinske Amerike.

Za to se područje ranije vjerovalo da je stabilno. No razina soli u moru oko Antarktika raste što govori da se otapaju donji slojevi leda, rekao je David Carlos, direktor međunarodnog ureda IPY-ja.

Stručnjacima je teško izmjeriti točnu brzinu odvijanja tih pojava i s postojećim istraživačkim uređajima nemoguće im je precizno predvidjeti globalne učinke.

Kao i stručnjaci IPY-ja, tako je i Međunarodni panel za klimatske promjene (IPCC), koji je djelovao pod okriljem UN-a, prijašnjih godina objavio izvješća o globalnom zatopljenju i upozorio da je čovjek za njih uvelike odgovoran.

Kao i IPCC, tako i IPY upozorava da bi čak i slab porast razine mora mogao ugroziti stanovništvo priobalnih područja, uglavnom u zemljama u razvoju, no također i u Europi te Sjevernoj Americi.

IPY nadalje ističe da su su stručnjaci otkrili bazene ugljena u arktičkom permafrostu (zamrznutom tlu) u količinama većim nego što su očekivali. A to je jako važno jer bi dalje zagrijavanje moglo dovesti do situacije da se u atmosferu emitiraju veće količine plinova s učinkom staklenika. IPY nije iznosio podatke o mogućoj veličini tih ležišta ugljena.

Iako je gospodarska kriza pogodila svijet, vlade moraju nastaviti financirati istraživanja sjevernog i južnog pola kako ne bi izgubili bitku s globalnim zagrijavanjem, tvrdi IPY.

Dvogodišnji projekt IPY četvrti je međunarodno koordinirani znanstveni program o polarnim regijama. Prvi je bio proveden 1882.-83; idući 1932.-33. te 1957-58.

26.02.2009.

Hina

www.net.hr/ekologija

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U VELJAČI...

VELJAČA...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend!

    08.02.2025. 08:04h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi! Ovu subotu bilo bi lijepo i dobro da provedemo u prirodi, a ne u šopingu. Lp

    25.01.2025. 06:30h
  • Član iridairida

    dobro jutro magicusi, opet nam je malo došla zima, kod mene padaju krpe snijega...:-)

    10.01.2025. 08:44h
  • Član iridairida

    dragi moji, nadam se da vam je ova godina dobro krenula, ja imam prvi smrtni slučaj u široj obitelji ove godine...

    08.01.2025. 13:41h
  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info