predavanje najpoznatijeg zadarskog meteorologa Duška Kraljeva
Klima se mijenja: ljetovat ćemo na Sjevernom moru
piše Edvard Šprljan/ EPEHA |
U Zadru su se meteorološki podaci počeli mjeriti sredinom 19. stoljeća, ali je bilo puno prekida u mjerenju zbog čestih izmjena vlasti, tako da najdužu meteorološku tradiciju na Jadranu ima Hvar. Meteorološki podaci se u Zadru stalno prikupljaju od 1946. godine.
Podaci za tri razdoblja
Prema podacima za tri razdoblja, očita je tendencija rasta srednje temperature i pada prosječnih količina kiše. U razdoblju od 1961. do 1990. godine prosječna godišnja temperatura u Zadru je bila 14,7 stupnjeva, a u tom je razdoblju padalo 917 litara kiše na četvorni metar godišnje.
U razdoblju 1971. - 2000. godine prosječna je temperatura bila 14,9 stupenja, a prosječno je padalo 879 litara kiše, dok je u razdoblju 1991. - 2007. godine prosječna temeratura porasla na 15,5 stupnjeva, a kiše je bilo 846 litara po četvornome metru.
- Ove ćemo godine biti sretni ako bude i 600 litara kiše po četvornome metru. Ako do kraja godine ne bude puno kiše, bit će i niži godišnji prosjek. Ali i to je dosta u odnosu na jedan Izrael koji je unatoč vrlo malim količana kiše svjetski izvoznik voća i cvijeća. Nema nam druge nego da se prilagodimo klimatskim promjenama, iskoristimo svu vodu koju smo dosad tek tako puštali da nam otječe u more - kaže Kraljev.
Možda će već naši unuci na ljetovanje na Sjeverno more, a na našem području će se naveliko uzgajati banane? Takvih razdoblja u klimatološkoj povijesti Zemlje je već bilo nekoliko, sada je malo previše politike oko razloga koji su doveli do globalnog zatopljanja, zaključio je Kraljev.
More više za metarVremenske promjene i klima moraju se još sustavnije pratiti. Prema nekim predviđanjima, u idućih stotinu godina porast će razina mora gotovo za jedan metar. Zašto ne bismo već sada, negdje kod Morskih orgulja, predlaže Kraljev, postavili mareograf - uređaj koji mjeri plimu i oseku i rast razine mora. |