Što su to električna i magnetna polja - raste li i tamo nešto??!
Još su u starogrčkoj civilizaciji poznavali snagu električne energije, ali sve do 1790. i otkrića Luigija Galvanija nije se ni moglo zamisliti da ona može teći. Nekoliko desetaka godina poslije otkriveno je i da se oko struje koja teče stvara i magnetno polje. Ta otkrića nisu posebno uzbuđivala javnost sve do osamdesetih godina prošlog stoljeća kad su epidemiolozi postavili teoriju da bi magnetna i električna (zovemo ih zbirno elektromagnetno polje EMP) polja mogla naštetiti ljudskom zdravlju. Da je istina, to bi zaista bilo pogubno jer čovječanstvo ovisi o električnoj energiji.
Što je ili što su EMP?
Električna energija ima više učinaka od samo stvaranja energije. Tekući kroz žice u otvorenom strujnom krugu (kad je prekidač otvoren) stvara elektromagnetno polje na udaljenosti od nekoliko centimetara ili metara od same žice, električnog aparata ili motora, ovisno o snazi koja teče.
Ta se polja razlikuju od energije zračenja koja emitiraju npr. žarulje ili nebeska tijela kao što su zvijezde. Energija zračenja putuje u valovima od svog izvora, te postoji i nastavlja putovati i kad se izvor na bilo koji način način ugasi. Gledajući zvijezde vidimo valove i čestice, tj. fotone koji još putuju a emitirani su prije nekoliko milijuna godina. Radioprijemnici i mobilni telefoni također emitiraju energiju zračenja, tj. popularno rečeno zrače.
S druge strane EMP ne putuje prostorom i prestaju postojati onog trenutka kad struja prestane teći. Iako kad se govori o riziku za zdravlje govorimo zbirno o EMP ipak treba reći da postoji razlika među njima. Električna polja nastaju oko bilo čega što u sebi sadržava električnu energiju čak i kad strujni krug nije otvoren, a magnetna polja postoje samo kad je strujni krug zatvoren i struja teče.
Ako zamislite lampu koja je ukopčana u utikač, ali ugašena, tada u žici postoji električna energija koja teče (zato kažu da ako želite štedjeti aparate treba iskočavati iz utikača kad ne rade) i stvara električno polje. Kad lampu upalite stvara se i magnetno polje, dakle imamo EMP. Kad lampu isključite nestaje magnetno polje, a kad ju iskopčate iz utikača nestaje i električno polje.
Koliko smo i kako izloženi?
Budući da su električna polja preslaba da bi prodrla kroz kožu, znanstvenici vjeruju da bi samo magnetna polja mogla imati neki biološki učinak iako do sada još nisu pronađeni. U Americi se magnetna polja mjere u Gaussima, a u Europi u Teslama. No , budući da se u Americi mjeri sve i svašta podaci koje sam ponašla odnose se samo na miliGausse.
Sljedeća jačina magnetnoga polja može se izmjeriti na oko na oko 15 cm, ali drastično opadaju kako se udaljavamo od aparata:
Perilica: 100,
Električni brijači: 600
Mikseri: 600
Sušila za kosu: 700
Usisavači: 700
Čak i te relativno visoke vrijednosti nisu dovoljne da bi prozročile fizičke štete.
EMP je neionizirajuće zračenje s valovima koji su predugački da bi mogli razlomiti molekule kao što npr. može ionizirajuće zračenje kao što su X zrake. Neionizirajuće zračenje ipak može prouzročiti neke smetnje tako što izaziva vibriranje molekula i na taj način zagrijava biološka tkiva, ali što valovi postaju duži to se smanjuje ta njihova mogućnost. EMP je također preslab da bi interferirao s električnim impulsima koje proizvodi naše tijelo, a koji služe za signalizaciju unutar živčanog sustava. Ipak u nekim radnim uvjetima jak EMP može potaknuti naše živce i mišiće i stvara se efekt grčenja ili trzaja, kao kod laganog strujnog udara, ali takvi radni uvijeti su strogo kontrolirani. S druge strane poznato je da jak EMP može interferirati s električnim napravama za potpomognuti rad srca (pacemakeri), ali takav EMP nije prisutan u rezidencijalnim dijelovima, nego samo u neposrednoj blizini visoko naponskih linija od 230 kilovolta na više.
Glavni strahovi vezani za EMP u blizini visokonaponskih vodova su pojava leukemije u dječijoj dobi te drugi reproduktivni i razvojni problemi. Dugogodišnje svjetske studije pronašle su malu ali statistički značajnu povezanost između leukemije i EMP te ih je Svjetska zdravstvena organizacija 2001. godine svrstala u kategoriju 2B što znači mogući kancerogeni za ljudsku populaciju.
S druge strane najnovija istraživanja pronašla su da ti poremećaji nisu proizvod EMP samih po sebi neg okomplesnog nepoznatog čimbenika koji obuhvaća sve od socio-ekonomskog statusa pa do toga kako su same studije provedene. Načini pojave bolesti nisu razjašnjeni ali se smatra da su jedan od mogućih čimbenika «kontaktni mini strujni udari» kojih je više u kućama u blizini dalekovoda.
Naime, takav «udar» nastaje svaki put kad taknemo slavinu ili neki drugi metalni predmet koji provodi struju, ti su udari tako slabi da ih mi niti ne možemo registrirati, ali oni ipak možda mogu imati neki biološki učinak, u prvome redu na djecu i trudnice. Istraživanja o tome su u tijeku.
Što možemo sami učini da se zaštitimo?
Službene mjere zaštite ne postoje ni u Americi ni u Hrvatskoj, osim za područje zaštite na radu. Zato se uglavnom koriste pasivne mjere koje se odnose na stambenu gradnju što dalje od dalekovoda i ostalih generatora EMP i time što manju radnu izloženost. Bogate zemlje kao npr. Švedska imaju projekte dizanja dalekovoda na veće visine, duboko podzemno provođenje dalekovoda i fizičko zatvaranje (zidovi) izvora EMP, ali to je vrlo skupo.
U vlastitom domu, kad nisu u upotrebi, iskopčajte električne aparate iz utičnica, a u prirodi ne kampirajte baš pokraj trafostanica i ispod dalekovoda!
Korišteni izvori:
National Institute for Environmental Health and Safety, www.niehs.nih.gov/emfrapid
World Health Organization www.who.com
doc.dr.sc Ksenija Vitale
Izvor. www.mojdoktor.hr