RADIKALNI ZAHTJEVI - GOTOVO TISUĆU I POL PROSVJEDNIKA JUČER IZRAZILO NEZADOVOLJSTVO RADOM TVORNICE KAMENE VUNE U POTPIĆNU
Ako se Rockwool ne demontira, blokirat ćemo ceste
I mi pozivamo Rockwool na suradnju, neka počnu demontirati tvornicu. Poručujemo: Ne zaustavi li se i ukloni ekološka bomba iz našeg dvorišta, blokirat ćemo ceste Rijeka - Pula u točki Vozilići, tunel Učku te dionice ceste Rijeka - Buzet preko Ćićarije, sve tri istovremeno. Najprije pet minuta simbolično, a ako ne bude rezultata, slijedi blokiranje do ispunjenja našeg zahtjeva - trajnog zaustavljanja rada Rockwoola Adriatic, najavljuju mještani Pićna, Kršana i okolnih mjesta
Izvještava Saša BRNABIĆ
Snimio Milivoj MIJOŠEK
PIĆAN -
- Okupili smo se da bismo javno izrazili nezadovoljstvo radom tvornice, izjavila je uvodno Matilda Ilić, predsjednica ekološke udruge Naša zemlja.
Posljednja večera - Rockwool Potpićan
Nakon dvosatnog prosvjeda sve su transparente postavili na ulaz u tvornicu te ondje zapalili svijeću, a zaštitari su ih iza ograde Rockwoola mirno promatrali.
- Kada je Rockwool dolazio, deklarirao se kao spasitelj pićanske zabiti. Njima i gospodi na vlasti poručujemo, mi smo bili bogati i bez vas! Imali smo ono što se prenosi s koljena na koljeno, a to je naša zemlja. Dim, buka i zagađenje u nama su probudili nagon za opstanak. Želimo razvoj, ali ne želimo biti žrtve razvoja. Naša je greška što smo vjerovali Istarskoj županiji i državi, rekla je Ilić podsjetivši na to da nije poštovana i u nas ratificirana Arhuška konvencija koja obvezuje uključivanje lokalne zajednice u rješavanje okolišnih pitanja.
Umjesto kamene vune - hrana
Kristina Đurović, predsjednica pićanskog ogranka udruge Ekop Istra, rekla je da o ljudskim pravima nema pregovaranja.
- I mi pozivamo Rockwool na suradnju, neka počnu demontirati tvornicu. Poručujemo: nije nas malo i još smo tu nakon tri godine, izjavila je i potom pročitala pismo mještana općine Pićan u kojem između ostalog piše: »Ako netko nekoga truje, nije li to zločin? Kako županijska i državna vlast mogu prelaziti preko ovog zločina? Kako ovo stanovništvo može imati povjerenja u takvu vlast koja nije dovedena da gazduje, već da služi onima koji su ju izabrali?«. Također se navodi da je većinski stav stanovništva da se treba zaustaviti proizvodnja u tvornici kamene vune, strojevi odvesti iz tvorničke hale, a zgrada i infrastruktura prenamijeniti u strogo ekološki čistu proizvodnju i to bez dimnjaka »koji kao aveti strše i plaše nas«, piše u pismu, kao i to da je jedina alternativa prenamjeni tvornice dovođenje terena u prvobitno stanje i njegova namjena za proizvodnju hrane.
Lažljivi susjed
- Ne zaustavi li se i ukloni ekološka bomba iz našeg dvorišta, predlažemo blokiranje ceste Rijeka - Pula u točki Vozilići, zatim tunela Učka te dionice ceste Rijeka - Buzet preko Ćićarije, sve tri istovremeno i to najprije pet minuta simbolično, a ako niti tada ne bude rezultata, trajno blokiranje do ispunjenja našeg zahtjeva - trajnog zaustavljanja rada tvornice kamene vune Rockwool Adriatic, piše u pismu mještana.
Poruke »Rockwool, go home« i »Rockwool, hodi doma« provlačile su se kroz govore svih kasnijih govornika.
- Niti jedan naš život nema cijenu proizvoda, poručila je Iride Vidaković iz udruge Naša zemlja.
- Nadam se da sada ovaj skup neće moći zanemariti ni lokalna niti državna vlast. Rockwool kao susjeda nećemo prihvatiti jer su došli na prijevarama i lažima, izjavio je Klaudijo Lazarić, vijećnik Općine Kršan, koji nam je napomenuo da je na skup došao isključivo kao građanin.
- Ja ne želim umrijeti od raka, zavapio je za govornicom Narčizo Smoković iz Labina optužujući Rockwool za brojne laži, od tvrdnji da je tvornica izgrađena na jalovoj zemlji do onih da nisu zagađivali tijekom probnog rada.
Okupljenima se obratio i podršku dao i dr. Nikola Ivaniš, koji ovog puta, kaže, nije htio nastupiti pod stranačkim bojama, već isključivo kao građanin iz Rijeke koji je došao dati podršku stanovnicima Pićna, Kršana i okolnih mjesta.
Jedini koji se predstavio u stranačkim bojama bio je Zoran Oštrić sa Zelene liste iz Zagreba, koji je također dao podršku ekološkim udrugama i građanima.
- Nismo ovdje zbog politike, mi ne idemo na izbore u Istri, tu smo da vam damo potporu. Sve ovisi o vama, vašoj upornosti, mudrosti, ljubavi prema zavičaju, o tome ovise i budućnost i preživljavanje, izjavio je Oštrić.
Studija utjecaja na okoliš bez ijedne primjedbe!?
- Rješenje je: zatvorite, hitite ključ u more i bižite ča odavde, rekao je Poropat i upitao tko je dozvolio promjenu namjene zemljišta iz prvoklasnog poljoprivrednog u industrijsko, po čemu je dobivena građevinska dozvola za tvornicu.
- Iza mene ovdje vidite park prirode Gologorički dol, oko nas je sedam zaštićenih gradskih i prigradskih jezgri i pojedinačni objekti, pa se pitam tko je mogao dati građevinsku dozvolu usred tolike prirodne i kulturne vrijednosti. Zar je toliko jak bio taj mito i ta korupcija na svim razinama da su mogli zataškati sve? Kako je moguće da je prošla studija utjecaja na okoliš bez ijedne primjedbe, tko je to dozvolio, tko je dao potpis?, pitao je Poropat.
Tajni predugovor
- Sve je krenulo potpisivanjem tajnog predugovora, koji je bio osnova za dolazak Rockwoola. Njime se netko obvezao da će dati preko 17 milijuna eura poticaja Rockwoolu, pa recite tko ne bi došao onda ovamo! Župan je nijekao postojanje tog tajnog predugovora, a kada sam mu rekao da se nalazi u mom fasciklu, zašutio je. U tajnom predugovoru Rockwool nije prihvatio graditi svoje postrojenje u drugoj zoni, već isključivo na ovom području, a ovo je u Prostornom planu Istarske županije bilo prvoklasno poljoprivredno zemljište. Naši izdajnici vjerojatno su ih obavijestili da su tu najveći rezervati slatke vode, a njima je ta voda trebala. I zato su oni tražili da se poljoprivredno zemljište, koje je zakonski zaštićeno od prenamjene, pretvori u građevinsko. A to je učinila lokalna vlast, tadašnji načelnik općine i, jasno, Istarska županija, oštro je govorio Rupnik. Osvrnuo se i na skupljenih preko 6.500 potpisa u peticiji protiv Rockwoola i na nikad raspisan referendum.
- Pomoć smo tražili od mnogih institucija, pa i od saborskog Odbora za lokalnu samoupravu. Predsjednik tog odbora je na predzadnjoj sjednici Saboru uputio pitanje zašto u Istri nije odobren referendum. Odgovor potpredsjednice Vlade bio je da je to državni interes i da je već izdana građevinska dozvola. Mi se pitamo što je jače - na kriminalan način izdana građevinska dozvola ili Ustav RH i sve one razne konvencije koje je naš Sabor ratificirao?, rekao je Rupnik te dodao je da gotovo svakog tjedna dobiva »ljubavno pismo od Rockwoola«. - Opominju me jer ne želim doći k njima, a ja im s ovog mjesta ponavljam: doći ću im pomoći samo da se spakiraju i odu.
Grupna tužba i jak odvjetnički ured - Ovo je posljednji skup u ovakvom obliku, pokrenut ćemo radikalnije mjere, rekao je Rupnik te pozvao da se ništavnima proglase svi ugovori u vezi s Rockwoolom. Najavio je pokretanje grupne tužbe i pozvao građane da se prijave oni koji misle da im je Rockwool naštetio zdravlju te smanjio vrijednost imovine. - Jedan jak odvjetnički ured voljan je to napraviti za badava da nam pomognu, zaključio je Rupnik. |