Kako spasiti hrvatsku brodogradnju? Jednostavno, neka počnu graditi brodove od PET ambalaže, baš poput ovoga...
Britanac bogatog prezimena David de Rotschild planira odjedriti od San Francisca do Australije na potpuno novom katamaranu. Brod je dugačak 20 metara i izražen je od 16.000 plastičnih boca. Rotschild kaže da ga je napravio kako bi podigao svijest o potrebi recikliranja plastičnih boca, koje su simbol globalnog onečišćenja.
Katamaran je kršten imenom Plastiki i skoro cijeli je izrađen od reciklirane PET ambalaže, samo jarboli, tehnička oprema i još neki dijelovi nisu. Tehnologija izrade broda je jednostavna: prazne dvolitarske boce se peru, pune suhim ledom i zatim ponovno začepe. Suhi led isparava u ugljik dioksid koji stvara pritisak u bocama i tako ih čini čvrstima.
Dvije turbine na vjetar i solarni paneli punit će baterije na brodu koje će služiti za pokretanje navigacione opreme, računala i satelitskog telefona. Sav otpad kojeg četiri člana posade proizvedu za vrijeme plovidbe bit će prikupljen i recikliran po dolasku u Australiju.
Godišnje se u svijetu proizvede 15 milijardi plastičnih boca, a samo ih se 1 milijarda reciklira. Ovdje moramo priznati da je Hrvatska među rijetkim zemljama koja je riješila problem reciklaže PET ambalaže i ponosni smo na to. Većina boca završi u morima, a tzv. istočnopacifička hrpa smeća, mjesto u Tihom oceanu u koje struje donose sav otpad, duplo je veće od američke savezne države Teksas.
De Rotschildov brod trebao bi krenuti na put slijedećeg mjeseca, a posadu će sačinjavati tri mornara i jedan naučnik. Plastiki će na putu do Australije stati na otočjima Havaji, Tahiti i Tuvalu, a put bi trebao potrajati stotinjak dana.