U Beču postoji već 11 pasivnih stambenih zgrada koje su izgrađene uz veliki financijski poticaj od strane grada, čime se grad Beč može podičiti i najvećom gustoćom pasivnih zgrada po metru kvadratnom u cijeloj Europi.
Ukupni troškovi financiranja 962 pasivna stana su iznosili 95,5 milijuna eura, od čega je 34 milijuna došlo iz proračuna grada Beča.
Bečki je dogradonačelnik i član poglavarstva za stanogradnju Michael Ludwig prilikom primopredaje novog objekta u srpnju ove godine istaknuo, kako je završetkom ovog građevinskog projekta postavljena prekretnica u pozitivnom ekološkom razvoju stanogradnje u Austriji, jer prije četiri godine je u cijeloj Austriji bilo svega 1000 pasivnih kuća.
5000 austrijskih pasivnih kuća u usporedbi s konvencionalnim stambenim zgradama godišnje donosi uštedu od 27 milijuna litara loživog ulja.
No i internacionalni interes za austrijske pasivne kuće je ogroman. Ministri okoliša zemalja poput Kande, Kine i Sjedinjenih Američkih Država su već posjetili Austriju s ciljem stjecanja potrebnog znanja o gradnji takvih kuća.
Zanimljivo je i to da je 5001. austrijska pasivna kuća otputovala u Vancouver, gdje će za vrijeme Zimskih olimpijskih igara biti u funkciji austrijskog "veleposlanika".
Nova zgrada u bečkoj ulici Quellenstraße ima ukupno 78 stanova, veličine od 38 do 130 m2. Svaki stan raspolaže privatnim otvorenim prostorom, kao što balkoni, lođe, krovne terase ili vrtovi, a zgrada nudi i zajedničke prostorije.
Kao izvor energije služi solarni kolektor na krovu zgrade koji se koristi i za grijanje vode.
No Beč ne staje na brojki jedanaest. U planu je naime izgradnja još dvadeset građevina s ukupno 2102 stana.
Troškovi izgradnje bi trebali iznositi 290,5 milijuna eura, a grad Beč u grandioznim projektu sudjeluje s ukupno 100 milijuna eura. Radovi na izgradnji novog pasivnog naselja pod nazivom Eurogate bi trebali započeti još ove godine.
Net.hr|Compress
Izvor: www.net.hr