SAI BABA GOVORI ZAPADU
29. novembar – HRAST I BAMBUS
Postoji stara kineska slika o usporedbi izmedju hrasta i bambusa. Hrast stoji Cvrsto usadjen u zemlju, snazna stabla i velike krosnje. On izgleda kao tvrdjava. Nije nikakvo cudo sto je njegovo drvo poznato kao posebno tvrdo i otporno.
Babmbus pokazuje sasvim drugaciju sliku. Njegovo je stablo mnogo vitkije. Njegovi listovi neprekidno suste na vjetru. Osim toga, on raste – kada ga usporedimo s hrastom – nevjerovatno brzo.
Sta se medjutim dogadjA kada padne snijeg?
Hrast ostaje cvrsto i nepokolebljivo stajati, sve dok se ne slomi. Suprotno tome, bambus se savija, tako da snijeg pada s njega, a on bez posljedica prezivljava i najvece snijezne padavine.
Sta ti govori ta usporedba?
Zivot je pun promjena, koje dijelom mogu na tebe proizvesti veliki pritisak.
Ponekad je vazno da se kao hrast odupiremo nevoljama.
Drugi put je kruta svrstoca hrasta upravo ono pogresno. Vanjski bi pristisak bio prevelik, i ti bi se slomio.
U tom je slucaju vazno da se savijes, da gipko izbjegnes pritisku, kako te ne bi mogao slomiti.
Vrijedno je zapaziti da bambus ne odustaje od svog drzanja. On ostaje stajati upravo zato jer je kadar savijati se.
Za mnoge Njemce to su slike od velikog znacenja. Njemac je po svojoj naravi vrijedan i postojan. No, nedostaje mu fleksibilnost i lakoce.
Njemci se ne bi trebali povoditi za hrastom, vec za bambusom. Na primjeru bambusa oni bi mogli nauciti kako se moze posteno zastupati svoje stanoviste i onda ako se ne odgovara na svaki pritisak protupritiskom, a nije ni potrebno snazno se odupirati svakom opterecenju. Tipican njemac naime misli, ako se postojano ne odupre opterecenju, da je to znak slabosti.
Idi s Bogom. Brini se za svaji sadhanu, svoj duhovni razvoj, tada ce ti tvoje srce reci kada moras biti postojan kao hrast, a kada se moras savijati kao bambus.
Jednom trebas biti postojan. Drugi puta sasvim gibak.
Ali oba puta ucvrscen u svom sredistu.