4. Zašto se prostiremo ispred roditelja i starijih?
Indijci se prostiru ispred svojih roditelja, starijih, učitelja i plemenitih duša dodirujući njihova stopala. Stariji nas zauzvrat blagoslivljaju stavljajući svoje ruke na ili preko naše glave. Prostiremo se dnevno, kada sretnemo starije, a posebno prilikom započinjanja novih zadaća, prigodom rođendana, festivala i sl. U određenim se tradicionalnim krugovima prostiranje pred starijima radi uz abhivaadana – čin kada se predstavljamo, najavljujemo nečiju obitelj i društveni status.
Čovjek stoji na stopalima. Dodirivanje stopala znak je poštovanja godina, zrelosti, plemenitosti i božanskosti koju predstavljaju (presonificiraju) stariji. Ona simbolizira naše prepoznavanje njihove nesebične ljubavi i žrtve za nas koje su podnijeli za našu dobrobit. Ova tradicija označava jake obiteljske veze koje su jedna od indijskih značajki.
Dobre želje, sankalpa i blagoslovi starijih, aashirvaada u Indiji su jako cijenjeni. Zato se prostiremo pred starijima da bismo ih tražili. Dobre misli stvaraju pozitivne vibracije. Dobre želje koje dolaze iz srca ispunjenog ljubavlju, božansko i plemenitost imaju ogromnu snagu. Kada se prostiremo sa poniznošću i poštovanjem, prizivamo dobre želje i blagoslove starijih, koji u obliku pozitivne energije teku prema nama. Neovisno o položaju tijela – da li stojimo ili smo ispruženi potrbuške – taj položaj omogućava cijelom tijelu da primi energiju.
Različiti oblici pokazivanja poštovanja su:
- pratuthana – ustajanje kako bi se pokazala dobrodošlica
- namaskaara – pozdrav u obliku namaste
- upasangrahan – doticanje stopala starijih i učitelja
- shaastanga – potpuno prostiranje pred starijim sa stopalima, koljenima, trbuhom, prsnim košem, čelom i rukama na podu
- pratyabivaadana – uzvraćanje pozdrava
Pravila u našim svetim spisima kazuju tko se prostire pred kime. Bogatstvo, obiteljsko ime, dob, moralna snaga i duhovno znanje u uzlaznom redu važnosti određuju čovjeka kojeg se poštuje. Tako se kralj, iako je vladar zemlje, prostire pred duhovnim majstorom. U epovima Ramayani i Mahabharati ima mnogo priča koje pričaju o ovoj temi.