6. Zašto činimo pradakshinu?
Nakon što posjetimo hram i ponudimo molitve, krećemo se kružno oko sanctum sanctoruma. To se naziva pradakshina.
Krug ne možemo nacrtati bez središnje točke. Bog je centar, izvor i bit našeg života. Kada Ga prepoznamo kao središnju točku našeg života, nastavljamo činiti dnevne dužnosti. To je značenje pradakshine.
Isto tako, svaki dio kružnice jednako je udaljen od centra. To znači, da tkogod mi bili i gdjegod se nalazili, jednako smo Mu blizu. Njegova milost u potpunosti teče prema nama.
Zašto se pradakshina izvodi samo u smjeru kazaljke na satu?
Razlog nije, kako je netko rekao, da se izbjegne prometna gužva! Dok izvodimo pradakshinu Bog nam je uvijek s desne strane. U Indiji, desna strana označava povoljnost. Kako se krećemo oko sanctum sanctuoruma u smjeru kazaljke na satu, podsjećamo se na ispravno vođenje života sa Bogom, koji je neiscrpan izvor pomoći na našoj desnoj strani («desna ruka»); to je aspekt dharme našeg života. Na taj način prevladavamo naše pogrešne sklonosti i izbjegavamo ponavljanje grijeha prošlosti.
Indijski spisi govore – «…smatraj svoje roditelje i učitelje jednakim Bogu.» Prisjećajući se toga, pradakshinu činimo i oko roditelja i svetih osoba. Tu je najpoznatija priča o Ganeši.
Nakon što je završeno tradicionalno štovanje, pooja običaj je da učinimo pradakshinu oko sebe. Tako prepoznajemo i prisjećamo se vrhovnog božanstva u nama kojeg štujemo u vanjskom obliku.