RITUALI U HINDUIZMU
Ovdje ćete pronaći odgovore na sljedeća pitanja. Zašto ….
1. …palimo svijeću?
2. …imamo sobu za molitvu?
3. …činimo «namaste»?
4. …se prostiremo ispred roditelja i starijih?
5. …nosimo oznake (točke) na čelu?
6. …ne dotičemo novine, knjige i ljude stopalima?
7. …nanosimo sveti pepeo?
8. …Bogu nudimo hranu prije nego počnemo jesti?
9. …činimo «pradakshina»; zašto je činimo u smjeru suprotnom od kazaljke na satu?
10. …smatramo stabla i biljke svetima?
11. …postimo?
12. …zvoni zvono u hramu?
13. …štujemo kalasha?
14. …štujemo tulasi?
15. …smatramo lotos posebnim?
16. …pušemo u školjku?
17. …kažemo «shanti» tri puta?
18. …nudimo kokos?
19. …pjevamo «Om»?
20. …činimo aarati?
UVOD
Indijska se kultura poštuje u cijelome svijetu zbog svoje ljepote i dubine. Ovaj članak na jednostavan način govori o različitim aspektima ljepote i dubine indijske kulture. Gotovo svaki indijski običaj ili tradicija ima ili znanstveno, logično, povijesno, društveno ili duhovno značenje. Razumijevanje nam omogućava da običaje ne činimo mehanički te da tako izbjegnemo pogrešna tumačenja ili praznovjerja.
Jedinstvena osobina indijske kulture njena je sposobnost samopomlađivanja .Običaji koji su zastarjeli postupno se odbacuju kao što je to npr,.ljudska ili životinjska žrtva i sl. Ova se kultura «kroji» na način da uzima najbolje od modernog i tehnološkog, a da pri tome ne izgubi svoje korijene.
Upravo je ta sposobnost prilagodbe omogućila Indiji da je danas prepoznaju kao jednu od najstarijih svjetskih civilizacija. Običaji i tradicije odabrani na ovim stranicama jednostavni su, «izdržali» su dugi niz vremena i tako prošli njegov test i danas su sastavni dio mnogih indijskih domova.
Pujya Gurudev Svami Chinmayanandaji veliku važnost pridaje objašnjavanju simbola u hindu dharmi na način koji je logičan, znanstven i koji je primjenjiv na modernog čovjeka stvarajući tako veličanstveni kulturni preporod.
Ova je knjiga posvećena velikom majstoru koji je cijeli svoj život proveo u podizanju dostojanstva indijske kulture i filozofije u očima svijeta.
Hinduizam nije religija nego način života. Za razliku od drugih religija, hindu dharma ima mnogo osobitosti. Te osobitosti nisu poznate kao religija; one su poznate kao dharma, Sanathana Dharma. Sanaathana, prema Bhagavath Geethi, znači onaj koji ne može biti uništen vatrom, oružjem, vodom, zrakom, i koji je prisutan u svim živim i neživim bićima. Dharma znači sveukupnost života koji je ´ukupnost svih običaja, aachaaraas i rituala.
Sanathaana Dharma ima svoje temelje na znanstvenoj duhovnosti. U cjelokupnoj drevnoj hindu literaturi vidimo da su znanost i duhovnost integrirani. U 40-tom poglavlju Yajurvede, poznate kao Easaavaasya Upanishad, govori se da znanstveno znanje koristimo za rješavanje životnih problema, a duhovno znanje da koristimo kako bismo postigli besmrtnost kroz filozofiju. Upamtite da u svakom ritualu i obredu, aachaaraa ima dio duhovnosti. Bez duhovnosti, u Sanaathani Dharmi ništa ne postoji. Općenito, svi su pod pogrešnim utiskom da je ova duhovnost religija. Duhovnost u hindu dharmi je drugačija. U njoj uopće ne postoji pitanje religije jer hindu dharmu nije stvorio pojedinac, prorok ili inkarnacija. Duhovnost je dio svakog hindu običaja i normalnom svakodnevnom životu.
Aachaaraas bi trebali slijediti zbog njihovih dobrobiti koje dolaze iz iskustva; nije potrebno slijepo slijediti učitelja ili bilo koga drugoga koji nam daje savjet bez razmišljanja. Svi rituali postoje kako bi nam osigurali napredovanje i trebali bi biti primarni cilj.
Achaaryaath paadam aadatthe
paadam sishya swamedhayaa
paadam sa brahmachaaribhya
sesham kaala kramena cha
Ovo je važan savjet. On znači da osoba može dobiti samo jednu četvrtinu znanja iz rituala, achaarya – učitelj može dobiti još jednu četvrtinu analizirajući sebstvo, jednu četvrtinu kroz diskusiju sa ostalima i posljednju četvrtinu tijekom procesa života kroz metode dopunjavanja, brisanja, ispravljanja i prilagođavanja već poznatih ili novih rituala,aacharaas.
Aachaaraath labhate hi ayu:
aachaarat dhanamakshyam
aachaaraath labhate suprajaa:
aachaaro ahanthya lakshanam
Rituali se slijede zbog psihološkog i fiziološkog zdravlja i dugog života; rituali se slijede zbog obilja i napretka; rituali se slijede radi snažne obiteljske i društvene veze, te daju dobru osobnost, dharmički pogled i viziju – tako kažu sveti spisi, dharmasaastre.
U Indiji svi slijede rituale zbog psihološkog, fiziološkog aspekta, zbog obiteljskih odnosa, društvenog dobra i nacionalne integracije temeljene na dobrobiti. Vaše je pravo i dužnost razumjeti znanstveno, racionalno i logičko značenje svakog pojedinog rituala koje sistematski slijedimo u svakodnevnom životu.