http://www.forum.hr/showthread.php?t=55404&page=2
Prva čakra povezana je sa sviješću o sebi kao fizičkom biću. Ona hrani fizičko tijelo zemaljskim energijama te mu daje snagu i otpornost. U psihološkom smislu u prvoj čakri nailazimo na tip odnosa koji osoba ima prema svome tijelu. Osobe koje vole svoje tijelo i zadovoljne su njime imaju prvu čakru koja funkcionira na zdrav način. Ovdje ćemo također naići i na tip odnosa koji osoba ima prema fizičkoj, materijalnoj realnosti. Zato prva čakra regulira čovjekovu prizemljenost te sposobnost snalaženja i djelovanja u fizičkoj realnosti. Ono što obično zovemo zdravim razumom također ima svoje sjedište u prvoj čakri, a također je povezana s vrstom praktičnih sposobnosti koje osoba ima. Tako u prvoj čakri nailazimo na sposobnost praktične realizacije vlastitih zamisli.
Druga čakra, za razliku od prve, ima dva aspekta, prednji i stražnji. Ista je stvar i sa svim ostalim čakrama, osim sedme. Svi su prednji aspekti čakri emotivni centri, dok su leđni centri volje. Druga čakra povezana je sa seksualnošću te sa sviješću o vlastitoj vrijednosti. Prednji aspekt druge čakre povezan je s nečim što se popularno zove "ego". Ljudski ego, međutim, nije nikakva nezdrava tvorevina - on je psihološko sredstvo individuacije duše, sredstvo njenog inkarniranja i kreativne realiziracije kroz specifično fizičko tijelo i osobnost. Ego je ona instanca ljudske osobnosti preko koje čovjek postaje svjestan tko je on i što je on (kakav je) za razliku od drugih ljudi. Zato ego ima svoje ravnopravno mjesto u mapi ljudske duše, jednako kao i svaki drugi njen aspekt. Ego je tvorac individualne svijesti, odnosno iluzije podijeljenosti, ako ljudsko biće promatramo s nivoa duhovne realnosti. Međutim, sve dok biće postoji unutar manifestiranog svemira, ono posjeduje svijest o vlastitoj individualnosti. Utoliko je ego izrazito zdrava i potrebna instanca osobnosti jer omogućuje individualiziranom biću da sebe percipira kao zasebnu jedinku te se pobrine za vlastiti opstanak i osobnu realizaciju. Ego će degenerirati jedino u slučaju da osoba nema nikakvu duhovnu spoznaju, odnosno svijest o izvornom jedinstvu svih postojećih oblika života, kao i naizgled nežive tvari. Osoba bez kontakta sa suptilnim dimenzijama vlastitog bića može prenaglašavati važnost onih dimenzija koje poznaje pa potrebe ega dolaze u centar pozornosti takve osobe. Zato je takva osoba sklona vezati se (prilijepiti se) za objekte koji čine elemente njenih osobnih potreba, a svaki gubitak objekta za koji je vezala pozornost doživljava kao osobnu povredu, što u njoj proizvodi patnju. Samim time osoba potpada pod vlast svojeg ega i umjesto da upravlja njime iz razina svoje više svijesti, ego upravlja njome.
Druga je čakra centar u kojem prevladava emotivni aspekt pa tako ovdje nalazimo najbazičnije emocije kao što su zadovoljstvo i ugoda. Zato je ona povezana sa seksualnošću - prednji aspekt s kvalitetom seksualne energije, a stražnji s kvantitetom. Svi problemi s impotencijom i frigidnošću stvarat će disfunkcije stražnjeg aspekta, a problemi s perverzijama prednjeg aspekta. Pozadina ovakvih problema uglavnom je u traumatskim iskustvima koja su za posljedicu imala stvaranje kompleksa manje vrijednosti, odnosno u traumatskim iskustvima koja su blokirala zdravu agresivnost osobe i time je onemogućila da manifestira svoj puni seksualni potencijal. Pored seksualnih problema i svi ostali oblici životnog nezadovoljstva također se mogu čistiti tretiranjem druge čakre.
S obzirom da je druga čakra povezana sa sviješću o vlastitoj vrijednosti, materijalno stanje osobe bit će u direktnoj vezi s njenim funkcioniranjem. Na količinu prihoda i način dolaska do novca utječu brojni "objektivni" faktori, ali osnovni je uzrok nečijeg siromaštva svjesni ili podsvjesni stav o vlastitoj bezvrijednosti. Zato se svi problemi s novcem mogu sređivati energetskim i psihoterapijskim tretiranjem druge čakre.
Što se izvanosjetilne percepcije tiče, s obzirom da je druga je čakra emotivni centar preko nje je moguće direktno percipirati tuđe emocije, no uglavnom one koje osoba trenutno osjeća. Tako vidovita ili senzitivna osoba preko druge čakre može osjetiti emotivno stanje druge osobe.
Treća čakra (pleksus) povezana je sa sviješću o sebi kao osobi. Prva, treća, peta i sedma jesu takozvane mentalne čakre. Dok je prva čakra središte zdravog razuma, u trećoj nalazimo sposobnost logičkog razmišljanja. Tako je treća čakra centar linearnog, analitičkog uma. Ukoliko je njena aktivnost presnažna, pretjerana će upotreba analitičkog razmišljanja odvesti osobu u neurozu. Neuroze će biti praćene mnogim psihosomatskim simptomima od kojih su najpoznatiji nervoza, lupanje srca, pritisak u pleksusu ili znojenje ruku praćeni emotivnim stanjima kao što su trema ili strah. Zato u trećoj čakri nailazimo na emotivno stanje koje je u današnje doba poprimilo razmjere psihološke epidemije, a to je nesigurnost. Rješenje za osjećaj nesigurnosti nalazi se u prirodnim ili zdravim aspektima treće čakre kao što su razumnost i vjera u sebe, a također i svijest o svom izvornom identitetu (ja sam ja). Treća čakra osobu centrira u vremenu i prostoru te joj omogućuje da pronađe svoje mjesto u svijetu, svoj životni smjer i misiju.
Stražnji aspekt treće čakre povezan je s procesima samoiscjeljenja. On se aktivira u trenutku kad se u tijelu pojave patološki procesi i odgovoran je za ono svima dobro poznato stanje umora i malaksalosti koje prati većinu bolesti. Prema takvom stanju osoba prepoznaje da je bolesna pa je prisiljena obustaviti svoje svakodnevne aktivnosti kako bi omogućila tijelu da se odmori i oporavi. Snažno razvijen stražnji aspekt treće čakre obično imaju osobe koje se uspješno bave liječenjem. Tip nadosjetilne percepcije koji je moguće ostvariti putem treće čakre jest direktna percepcija tuđih misli.
Srčana čakra, četvrta po redu, povezana je s međuljudskim odnosima, odnosno s univerzalnom i osobnom ljubavlju. Njome napuštamo sferu ljudske osobnosti i prelazimo u nadosobnu dimenziju ljudskog bića. Zato je srčana čakra direktno povezana s kvalitetom odnosa koje osoba ima. Kako je srčana čakra emotivna čakra, tako u njoj nalazimo emocije višeg tipa kao što su ljubav, sreća i ispunjenje. Ovdje ćemo naići na sve oblike ljubavi, od zaljubljenosti do univerzalne ljubavi. Plemenitost, humanost, nesebičnost i spontanost također su stanja koja osoba komunicira preko srčane čakre. Tako je prednji aspekt ove čakre povezan s nekima od najmekših i najsuptilnijih unutarnjih stanja, ali manje je poznato da je stražnji aspekt srčane čakre povezan s hrabrošću i srčanošću, odnosno hrabrom ili nemilosrdnom ljubavlju. Borbenost, nemilosrdnost ili nepokolebljivost jesu stanja karakteristična za stražnji aspekt. Imati srca nekome nešto reći, suočiti se sa situacijom ili hladnokrvno reagirati u trenucima opasnosti također su sposobnosti povezane sa stražnjim aspektom srčane čakre.
U spiritualnom smislu, srčana je čakra centar u kojem se skupljaju energije koje dolaze iz viših čakri da bi se putem nesebične ljubavi transformirale i spustile u takozvane niže čakre (niže po njihovoj anatomskoj poziciji, a nipošto prema važnosti). Energije koje dolaze iz nižih čakri skupljaju se u srčanoj i prolaze kroz transformaciju kako bi se podigle u više čakre. Zato je otvorenost srčane čakre ključan moment prilikom ostvarenja svakog duhovnog iskustva i unutarnje transformacije, odnosno najvažniji aspekt sposobnosti kanaliziranja energije univerzalnog polja. Preko srčane čakre senzitivna će osoba biti u stanju percipirati stupanj nečije otvorenosti, pri čemu je redovito riječ o kapacitetu davanja i primanja ljubavi.
Grlena čakra, peta po redu, povezana je s percepcijom vanjskog svijeta te sa sposobnšću komunikacije sa svijetom oko sebe. Preko grlene čakre mi komuniciramo i s materijalnim i s duhovnim svijetom. Grlena čakra oblikuje komunikacijske modele preko kojih osoba ostvaruje kontakt s vanjskim svijestom. Zato je ona centar mentalne, energetske te konačno verbalne forme koju posjeduje model koji koristimo za komunikaciju. Stoga u grlenoj čakri možemo naići na poremećaje kao što su krutost ili formalizam, odnosno tvrdoglavost i sklonost predrasudama koja proizlazi iz nerazumijevanja činjenice da mapa nije teritorij i da su komunikacijski modeli ipak samo modeli, a ne i realnost koja se njima prenosi.
__________________
Grlena čakra povezana je sa stavovima o sebi, životu, drugim ljudima ili Bogu koji čine kostur našeg svjetonazora. Ono što treba znati jest da je nužno imati stav, ali da je također nužno biti u stanju promijeniti svoje stavove onda kada više ne služe svrsi, odnosno kada osoba sazrije za izgradnju novog svjetonazora. Zato je zdravo funkcioniranje grlene čakre povezano s mentalnom fleksibilnošću, razumijevanjem i tolerancijom. |