Mnogi ljudi smatraju život u gradu iscrpljujućim, a znanstvenici su otkrili i razlog.
Naime znanstvenici su počeli istraživati kako život u gradu utječe na ljudski mozak i rezultati su nevjerojatni – sam boravak u urbanoj okolini umanjuje naše metalne procese. Nakon svega nekoliko minuta na ulici koja vrvi ljudima mozak slabije zadržava stvari u memoriji te dolazi do smanjene samokontrole.
Iako se odavno znalo da je gradski život iscrpljujući, nove znanstvene spoznaje pokazuju da gradski život čini način razmišljanja manje kreativnim, ponekad i znatno.
''Um je limitirani stroj i polako počinjemo otkivati načine na koji život u gradu iscrpljuje ta ograničenja'', otkriva psiholog Marc Berman sa Sveučilišta Michigan, autor nove studije koja mjeri kognitivne deficite uzrokovane kratkom šetnjom u urbanoj sredini.
Jedan od glavnih razloga tog procesa je nedostatak prirode, koja iznenađujuće dobro utječe na moždanu aktivnost.
Studije su pokazale, naprimjer, da se pacijenti u bolnicama s pogledom na drveće brže oporavljaju i da se žene koje žive u zgradama bolje fokusiraju na posao ako imaju pogled na zelenilo.
Promatranja su pokazala da čak i ovi mali dijelovi ''prirode'' poboljšavaju metalnu aktivnost, jer pružaju metalni odmor od gradske vreve.