Usprkos katastrofičnim najavama o općem osiromašenju, stanovnici nekih zemalja i dalje su veoma sretni. Među prvih deset nalaze se, naime, osim najrazvijenijih i najbogatijih zemalja, i neke manje ekonomski razvijene. One pokazuju da sreća nije samo život u obilju, već da na taj osjećaj mogu utjecati i neki drugi, naizgled teško objašnjivi razlozi.
Svjetska skala sreće nastala je istraživanjem provedenim u 95 zemalja, što ljubiteljima putovanja može biti dobar povod da i sami istraže zbog čega su ljudi u nekim krajevima sretniji nego drugdje.
Donosimo popis deset najsretnijih zemalja svijeta
1. Danska
Razina sreće – 8,2
Stanovništvo - 5.475.800
BDP po stanovniku – 37.000 dolara
Danska se smatra državom s najboljim radnim uvjetima na svijetu. Nezaposlenost je krajem prošle godine iznosila svega 2,7 posto, a čak je 75 posto radnika učlanjeno u sindikat. Mala stopa nezaposlenosti i odlična socijalna zaštita Dancima su osigurali visoko mjesto na popisu najsretnijih.
Špica u Copenhagenu, gradu najsretnijih ljudi
2. Švicarska
Razina sreće – 8,1
Stanovništvo - 7.591.400
BDP po stanovniku – 37.700 dolara
Švicarci su učinkoviti i točni, vrlo zdravi i rijetko suočeni s nezaposlenošću. Njihove ulice, zrak i vode izuzetno su čisti. Čokolada je nacionalna opsesija. Ipak, mnogi posjetitelji smatraju da njihova lica ne zrače zadovoljstvom, pa se visok rezultat na ljestvici objašnjava više kao pomanjkanje tuge nego kao obilje sreće.
3. Austrija
Razina sreće – 8,0
Stanovništvo - 8.316.490
BDP po stanovniku – 36.000 dolara
Gotovo 80 posto austrijske ukupne energetske potrošnje dolazi iz obnovljivih izvora poput hidroenergije, vjetra i solarnih energetskih postrojenja. Beč je također jedna od svjetskih prijestolnica opere, a tu je i sveprisutna Sacher torta, ukusna čokoladna poslastica. Možda je baš ta uspješna kombinacija ekološke osviještenosti, kulture i slatkih zadovoljstava ključ sreće Austrijanaca.
4. Island
Razina sreće – 7,8
Stanovništvo – 316.250
BDP po stanovniku – 40.277 dolara
Budući je riječ o zemlji koja najveći dio godine provede u mraku i hladnoći, teško je povjerovati da su je njeni stanovnici svrstali na vrh svjetske ljestvice sreće. No, Islanđani su jedna od najpovezanijih zajednica, a posljednja geneološka istraživanja pokazuju da su gotovo svi stanovnici u daljim ili bližim rodbinskim vezama. Osim toga, Islanđani kupuju najviše knjiga, imaju najduži očekivani životni vijek za muškarce, uživaju u kristalno čistom zraku... Poseban odnos Islanđana i sreće potkrepljuju i neki uvriježeni izrazi. Fraza koja se koristi kao pozdrav u doslovnom prijevodu znači 'dođi u sreći', dok si na odlasku Islanđani požele da 'odu sretni'.
5. Finska
Razina sreće – 7,7
Stanovništvo - 5.307.580
BDP po stanovniku – 34.819 dolara
Finci su najslobodnija nacija na svijetu, ako se u obzir uzmu građanska prava, sloboda medija i niska stopa korupcije. Većini građana država u potpunosti plaća i zdravstvene troškove, a čak se i prometni prekršaji kažnjavaju prema mogućnostima. Tako je jednom poduzetniku za prekoračenje brzine u luksuznom BMW-u dosuđena kazna veća od 300 tisuća kuna, dok je godinu dana mlađi siromašni student za isti prekršaj platio čak tisuću puta manje.
Australija - je li i klokan znak sreće?
6. Australija
Razina sreće – 7,7
Stanovništvo - 21.260.000
BDP po stanovniku – 34.359 dolara
Istraživanja koja su mjerila životna očekivanja, obrazovanje i BDP već su ranije pokazala da se Australci smatraju sretnijima od stanovnika drugih država. Ljestvica sreće koju je 2006, prema potpuno novim metodama, sastavila skupina ekonomista, Australiju je stavila na drugo mjestu u ukupnom svjetskom poretku, iako radnici u njoj na poslu moraju provoditi veći broj sati. No, Australcima to očito ne umanjuje osjećaj sreće.
7. Švedska
Razina sreće – 7,7
Stanovništvo - 9.183.000
BDP po stanovniku – 34.735
Švedska je poznata po brojnim državnim pogodnostima – besplatnom školovanju, čuvanju djece, plaćenom rodiljnom dopustu, zdravstvenom osiguranju, pa čak i besplatnoj zubarskoj zaštiti za mlađe od 20 godina. Sasvim dovoljno da se njeni stanovnici osjećaju zadovoljno i sretno.
8. Kanada
Razina sreće – 7,6
Stanovništvo – 33.244.000
BDP po stanovniku – 38.200 dolara
Britanski znanstvenici izradili su prije nekoliko godina mapu svjetske sreće obrađujući podatke iz više od 100 istraživanja provedenih na 80 tisuća ljudi. Prema njihovom stupnjevanju, kanadski je rezultat bio iznimno visok zbog građanskih prava te pristupa zdravstvenim i socijalnim blagodatima, kao i mogućnosti kvalitetnog obrazovanja.
Gvatemala - grad starih Maja usred tropske prašume
9. Gvatemala
Razina sreće – 7,6
Stanovništvo – 13.000.000
BDP po stanovniku – 4.155 dolara
Stara izreka očito mora biti istinita: novcem se ne može kupiti sreća. Iako se količina bogatstva po glavi stanovnika ne može uspoređivati s dosada pobrojanim zemljama, stanovnici ove srednjoameričke države doživljavaju se jednako sretnima kao stanovnici najbogatijih zemalja na svijetu. Osjećaj sreće ne može im pokvariti ni nestabilna politička situacija - Gvatemala je, nakon godina vojne diktature, i danas suočena s neprestanim oružanim sukobima.
10. Meksiko
Razina sreće – 7,6
Stanovništvo – 108.701.000
BDP po stanovniku – 11.250 dolara
Najveća zemlja španjolskog govornog područja poznata je po svojim prirodnim i kulturnim ljepotama, a više od 17 milijuna hektara površine proglašeno je zaštićenim prirodnim područjem. Meksičku vedrinu i gostoljubivost najbolje opisuje sklonost pjesmi i plesu koji su prisutni na svakom koraku, bilo da ste se zatekli u nekoj od modernih metropola ili u zabačenom selu usred planinskih visoravni.
www.tportal.hr