Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član mima

Upisao:

mima

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1770

PUTA

OD 14.01.2018.

VENERIČNE BOLESTI U PORASTU

Dugi ljetni dani i praznici donose i nove i brojnije ljubavne susrete, a s njima i veće izglede za venerične bolesti.

Venerične bolesti u porastu

Dugi ljetni dani i praznici obavezno donose nove i brojnije ljubavne susrete. Ali vodite računa o tome da su venerične bolesti svugdje u porastu.

U protekloj godini u zapadnim je zemljama zabilježen gotovo spektakularni povratak sifilisa, klamidije i virusa papilloma. U nekim predjelima, kao što je, na primjer, Francuska, zabilježen je 190 postotni porast slučajeva kapavca (gonoreja) u odnosu na godinu prije toga. Liječnici koji se bave spolno prenosivim bolestima neobično su zabrinuti.

 “Bojimo se da bi se ovaj porast veneričnih bolesti mogao pretvoriti u uvod u novu epidemiju aidsa,” izjavio je dr. Jean Marc Bohbot, specijalist za venerične bolesti pri francuskom Institutu Alfred-Fournier u Parizu. Povratak ovih bolesti samo je odraz povratka na rizične načine spolnog ponašanja. Žene su naročito zabrinute jer to za njih znači dodatne mjere opreza i zaštite. Preporučuje se kondom, naročito pri prvim susretima, a u slučaju i najmanje sumnje, obavezni posjet liječniku kako ne bi došlo do lančanog prenošenja zaraze.

U pitanju je trajni sterilitet

Oprez je majka mudrosti, a u ovom slučaju i budućnosti. Naravno, osim aidsa i hepatitisa B, većina veneričnih bolesti nije opasna. Ali, u slučaju da se liječenje odgađa, neke od tih bolesti mogu prouzročiti trajnu neplodnost – i mušku i žensku. Stoga imajte na umu da se jedan trenutak neopreza može skupo platiti.

I najmanja ogrebotina na koži i sluznici spolnih organa može postati plodno tlo za viruse veneričnih bolesti. Kod muškaraca to mogu biti jedna ili više kožnih mrlja koje mijenjaju boju, sitni čirevi ili nabrekline oko žlijezda. Kod žena, crvenilo, čirevi i plikovi na ulazu vagine. Genito-urinarni simptomi trebali bi biti još jači alarm. Muškarci mogu imati pojačani iscjedak ili osjetiti svrab i peckanje kože na muškom udu. Pri mokrenju osjećaj žarenja, bolove tijekom odnosa ili bolove u testisima. Žene se tuže na pojačani iscjedak (gust i zelenkast, neugodnog mirisa...), osjećaj peckanja, svrbež na stidnim usnama i u vagini, bolove u donjem dijelu trbuha prigodom mokrenja ili tijekom odnosa.

Potražite liječnički savjet ako i najmanje sumnjate

Mogući su simptomi i na drugim dijelovima tijela pogotovo ako je do zaraza došlo putem oralnog seksa (upala grla i usne šupljine), ili penetracijom u anus (ranice na koži čmara). Najteže spolne bolesti pojavljuju se isključivo na drugim dijelovima tijela (hepatitis, konjunktivitis, snižavanje praga imunosnog sustava). Događa se međutim da se kod nekih žena simptomi banalnih spolnih bolesti ni ne primjete. Takva žena može prenijeti zarazu, a da toga nije ni svjesna. U međuvremenu se njena bolest razvija sve dok se jednog dana ne pojave simptomi i komplikacije. Stoga je doista važno da se smjesta, na najmanju sumnju, konzultira liječnika pa i zatraži da se osoba koja je bolest prenijela pronađe i podvrgne liječenju. Zahvaljujući suvremenim postupcima, pregledi su laki, a analiza mokraće i krvi sve više zamijenjuje uzimanje uzorka tkiva sa spolnih organa. I na kraju, svaka bi zaražena osoba trebala obavijestiti sve svoje partnere kako bi se i oni mogli konzultirati s liječnikom i poduzeti mjere opreza i liječenja. Trihomonaza, kapavac (gonoreja), sifilis... brzo se i uspješno liječe ako se s tretmanom počne smjesta i ne čeka tjednima i mjesecima. Neke bolesti međutim izazivaju specifične probleme.

Genitalni herpes: stanje kojim treba znati upravljati

Peckanja i svrbež na stidnim usnama ili penisu, a zatim izbijanje plikova koji se pretvaraju u ponekad izuzetno bolne čireve: teško da će itko ikad zaboraviti kad je prvi put iskusio ove simptome genitalnog herpesa. Ali to ne znači da se automatski zna i datum kad je došlo do zaraze. Do nje je moglo doći i nekoliko godina ranije.

Glavni problem: kad jednom postanete kliconoša, zauvijek ste pod sumnjom da biste u izvjesnom stanju mogli zaraziti partnera a i sami nepredvidljivo patiti od simptoma herpesa. Kad se herpes ponovo pojavljuje više nije tako izrazito bolan a napadi traju od sedam do deset dana. Prati ih iscjedak pun virusa; to je period najveće opasnosti od zaraze koji traje dva do pet dana. Povratku virusa naročito pogoduju periodi stresa, mjesečnice, pretjerani umor, neuredni spolni život i druge infekcije.

Nažalost, virus se prenosi i u drugim periodima osim ovih nabrojenih, ali rjeđe. Tijekom perioda zaraze najbolje je suzdržati se od spolnih odnosa ili se oboružati kondomom. O odnosima u periodima mirovanja virusa treba se savjetovati s liječnikom jer je svaki slučaj drugačiji. Protuvirusni lijekovi (Acyclovir) stišavaju simptome i skraćuju periode napadaja, ali nažalost ne djeluju na uzrok ni na ponovno javljanje bolesti (recidiv). Ova kronična bolest, naravno, izaziva mnogo problema kod bračnih partnera. Stoga bi takvi parovi bez oklijevanja trebali potražiti psihološku pomoć i podršku.

Na prvom mjestu uzroka neplodnosti kod žena je zaraza klamidijom.Ta bolest prolazi gotovo neprimjetno, a kad uništi jajovode i tako prouzroči sterilitet već je kasno. Pogađa i muškarce te izaziva neplodnost, ako uništi oba testisa. Simptomi su iscjedak, peckanje u spolnim organima i osjećaj žarenja pri mokrenju.

Sumnjate li i najmanje, smjesta se obratite liječniku, tim više što danas postoji test mokraće kojim se smjesta utvrđuje prisutnost klamidije. I liječenje je brzo i jednostavno jer samo u jednom navratu treba popiti četiri kapsule antibiotika.   

Genitalna gljivična oboljenja: mogu se povratiti

Gljivična oboljenja rijetko se prenose spolnim odnosom. Radi se uglavnom o gljivici candida albicans koja se razvija u vagini zbog promjene uvjeta u tom području. Obično se pojavljuje nakon uzimanja antibiotika čime se smanjuju obrambeni  mehanizmi na tom području. Izaziva nadražaj u području stidnice, osjećaj žarenja u spolnom odnosu, a vulva bude obavijena bijelim kremastim iscjedkom.

Lako se liječi unošenjem antifungičnog (protugljivičnog) sredstva u vaginu, ali se može vratiti pa je se tada teško riješiti. U 30 posto slučajeva, govore liječnici, to gljivično oboljenje prati infekcija koju izaziva  nekoliko različitih klica koje su onda pogodno tlo za rast candide albicans. Ponovi li se kandida kod vas bolje je da se smjesta obratite liječniku za pomoć nego da odjurite u prvu ljekarnu i kupite protugljivične kapsule. Tim više što se recedivi uspješno rješavaju novim sredstvom koje se uzima oralno, a dobija se isključivo na recept.

3 pitanja  liječniku

Kako životna dob utječe na zarazu?

Što je zaražena sluznica mlađa to je veća mogućnost komplikacija. Tako se zaraza jajovoda (salpingitis) javlja mnogo češće kod mladih djevojaka nego u odraslih žena. U mladosti su najčešće infekcije klamidija i mikoplazma. Pošto su simptomi nezamjetni, treba biti oprezan prije nego što odbacite prezervativ u slučaju da se veza ustalila. 

Adolescencija je doba rizika zbog pomanjkanja iskustva, čestog mijenjanja partnera i činjenice da se zbog neznatnih simptoma osoba ne obrati na vrijeme liječniku za pomoć.

Mogu li se spolne bolesti prenijeti na malu djecu?

Ne poduzme li se liječenja na vrijeme gotovo sve spolne bolesti mogu se prenijeti na dijete u trudnoći, a najčešće tijekom poroda. To je slučaj kod gonokoka, klamidije, virusa herpesa, hepatitisa i aidsa... Sve žene koje znaju da su zaražene spolnom bolešću ili žive sa zaraženim partnerom trebale bi o tome obavijestiti svoga ginekologa. I to iz razloga što se spolne bolesti mogu liječiti.

Može li se oboljeti nekoliko puta od iste bolesti?

Većinu spolnih bolesti može se dobiti više puta. Čak i kad se radi o izlječenom sifilisu, osoba ga može ponovo dobiti. U slučaju spolnih bolesti ne razvija se nakon liječenja gotovo nikad nikakav imunitet. Pritom treba razlikovati ponovljenu zarazu od recidiva, u kojem je slučaju oboljela osoba - kliconoša virusa herpesa.

Izdvojeno:

Spolno prenosive bolesti su svugdje u porastu. Stoga prezervativ ostaje i dalje najbolje sredstvo zaštite.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Hvala Bglavac, također.

    30.11.2024. 15:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend. Lp

    30.11.2024. 07:56h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info