Bjelogorične i miješane šume, na raznim tlima, najčešće na sjenovitim i vlažnim staništima. Posebno voli staništa uz bukve, ali i grabove i pitome kestene. Raste i u nizinsko-brdskom području i na većim nadmorskim visinama. Pojavljuje se u velikim kolonijama, ponekad i više stototina primjeraka na jednom manjem prostoru.
Izvanredno ukusna i aromatična. Budući da rastu u velikim množinama najbolje ih je posušiti (lako se suše), staviti u staklenke s patent zatvaračem da unutra ne dopire zrak i takve se mogu po potrebi koristiti za razna jela ili kao dodaci jelima (mogu se samljeti i u prah i koristiti kao začin) nekoliko godina. Prije upotrebe, suhe mrke trubače treba namočiti barem 5-6 sati u mlakoj vodi (ili mlijeku), da opet nabubre i povrate svoju strukturu i tek onda ići od njih spremati jelo. Svježe se mogu pripremati kao i svake druge gljive, npr. dinstati kao i vrganji. Najbolje su kao umaci s tjesteninama. Mogu se i duboko zamrznuti prethodno blanširane, ali tada izgube nešto od arome. Također, pogodne su i za kiseljenje i stavljanje u ulje.
BERBA: Druga polovica ljeta – kasna jesen.
Izvor:Boletus – društvo gljivara
Od Trubača radim začin koji je izvrstan. U izobilju gljiva nisam ga drugačije spremala, no vrijedi isprobati.
ZA KRAJ
Ovo je samo mali izbor bilja jer svaka biljka ima svoje ljekovito i jestivo svojstvo.
Čovječanstvo hrli prema napretku što je normalno, ali pri tom smo zaboravili mogučnosti i blagodati prirode.Srećom vidim da se mnogi vračaju prirodi i njenom izobilju.
Svo ovo bilje o kojem sam ovdje pisala koristila sam kao i mnogi od vas. Dosta od navedenog sam i brala. Ako sam bilo koga od vas zainteresirala za berbu bilja i upotrebu nekog navedenog recepta neizmjerno mi je drago.