NIJE BITNO KREĆE LI SE U ŠKOLU IZ VRTIĆA ILI BAKA-SERVISA
Djeci koja su djetinjstvo provela kod kuće, uz mamu, bake i tete, treba nešto više vremena da se prilagode novom načinu života i rada koji zahtjeva određenu discipliniranost i obaveze. S druge strane, to što nisu pohađala neku predškolsku ustanovu ne znači da po znanju zaostaju za svojim vršnjacima • Potpuno je pogrešno zastrašivati dijete školom i prijetiti mu riječima »vidjet ćeš ti sad kad počne škola«, jer tako ono razvija strah i odbojnost prema školi
|
Piše Patricija SOFTIĆ-MEHMEDOVIĆ
- U početku je to faza prilagođavanja pa djeca u školi provode tek nekoliko sati, zapravo je to razdoblje priprema za nastavu kada ih upoznajemo s načinom života u školi, njihovim novim prijateljima i učiteljicom. Socijalizacija djece i njihova prilagodba novom okruženju provode se kroz različite aktivnosti koje ih navikavaju na potpuno novi način života i rada koji se dosta razlikuje od onoga na što su navikli, kaže učiteljica Zorica Osip.
Razlike postoje, ali samo u početku
S obzirom na to da niti predškolski odgoj niti mala škola, koji bi trebali djecu pripremiti za nastavu, nisu obavezni, poznavanje slova, brojeva, sposobnost čitanja i pisanja te ostala osnovna znanja ovise o tome koliko je dijete zainteresirano za učenje.
- Ako dijete samo traži da uči ili stalno postavlja neka pitanja roditeljima, onda je to vrlo pozitivno i takvom djetetu treba davati podršku i poticaj. Takvo dijete dođe u školu s određenim znanjem, pripremljenije i ohrabrenije za razliku od one djece koja uopće ne znaju čitati i pisati. Međutim, s vremenom, nakon dva-tri mjeseca njihovo se znanje ujednači, a događa se i da djeca koja su došla u školu bez prethodnog znanja postanu bolja od svojih kolega. To je sve individualno i ovisi o tome koliko je dijete aktivno i zainteresirano za učenje te koliko roditelji kod kuće rade s njim, napomenula je učiteljica Milena Mihaljica.
Djeca su u toj dobi još uvijek zaigrana pa im i u učenju treba pristupiti na način da to shvate kao igru, jer će tako lakše upijati nova znanja.
Prilagodba je lakša uz podršku i ohrabrenje
U principu, djeca te dobi vole vidjeti da su roditelji sretni i zadovoljni njima, pa bi tu situaciju trebalo iskoristiti na sveopće zadovoljstvo, a ne zastrašivanjem pokušavati iz njih izvući nekakve rezultate. Učiteljica Harić istaknula je da roditelji trebaju imati razumijevanja i shvatiti da se dijete prilagođava na novu okolinu i novi način rada te mu davati podršku i ohrabrenje da bi se što lakše priviknulo na novonastalu situaciju.
- Sa svakim bi djetetom, bilo da je ono išlo u vrtić, malu školu, ili nije, bilo da se s njim učilo kod kuće ili nije, trebalo razgovarati o školi u pozitivnoj atmosferi, da stekne pozitivan stav prema školi. Potpuno je pogrešno zastrašivati dijete školom i prijetiti mu riječima »vidjet ćeš ti sad kad počne škola!«, »nema više igranja«, »sad se moraš uozbiljiti, u školi se mora učiti«, »kad te učiteljica uzme pod svoje…«, jer tako ono samo razvija strah i odbojnost prema školi, što nije nimalo dobro, rekla je Glivarec.
Obično su djeca vrlo uzbuđena zbog kretanja u školu jer će steći nove prijatelje, moći će pokazati svoju novu školsku torbu i ostale stvari, no nerijetko se događa da upravo roditelji na njih prenose svoje strahove. I djeci i roditeljima polazak u školu bit će jedno ugodno novo iskustvo ako se od toga ne radi bauk. Djeca se vole osjećati važnima i velikima, a malo im što daje taj osjećaj osim kretanja u školu. Podijelimo li s našim prvašićima uzbuđenje, početak škole bit će i njima i nama učiteljima samo još jedno divno iskustvo.