Probiotici ne štite samo probavu - saznajte što sve mogu
Nije tajna da su probiotici dobri za crijeva, no mnogi zanemaruju druge pogodnosti! Bilo da ih konzumirate u namirnicama kao što su jogurt, kefir ili kiseli kupus, imate dovoljno razloga da ih uključite u svakodnevnu prehranu.
Olakšavaju probavu
Zdrav probavni sustav i probiotici idu ruku pod ruku. Budući da su probiotici prijateljske bakterije, oni promiču dobru probavu balansirajući pH u probavnom traktu te stvarajući manje poželjan okoliš za patogene bakterije. Stres i nedostatak sna mogu poremetiti omjer dobrih i loših bakterija u crijevima, pa su u užurbanom suvremenom svijetu probiotici postali potrebni u očuvanju zdrave probave.
Čuvaju imunološki sustav
Slično kao vitamini A, C i E, i probiotici jačaju imunološki sustav. Zbog povećanja autoimunih i alergijskih bolesti, te činjenice da moderni imunološki sustav nije izložen patogenim organizmima kao nekad, uvođenje prijateljskih bakterija može pomoći. Iako je istraživanja na ovu temu malo, probiotici mogu pomoći i u sprečavanju infekcija gornjeg dišnog sustava, poput prehlade.
Smanjuju upalu
Studija Artritis Foundationa pokazala je da bakterije u probioticima (službeno poznate kao Bifidobacterium infantis) mogu smanjiti probleme povezane s artritisom. Probiotici se također mogu koristiti kod upale crijeva koja nastaje tijekom iritabilne bolesti crijeva.
Snižavaju loš kolesterol
Ako vam je kolesterol visok, možda je vrijeme da za doručak jedete jogurt! Istraživanja su pokazala da probiotici mogu pomoći u smanjenju kolesterola, čak smanjuju i rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Sprečavaju gljivične infekcije
Ako ste ikad imali gljivičnu infekciju, razmislite o većem unosu probiotika. Stručnjaci vjeruju da konzumacija jogurta sa živim kulturama ili uzimanje probiotika u obliku dodatka prehrani može pomoći u nastanku zdravijeg okruženja u rodnici. Tijelo trebaju kolonizirati zaštitne bakterijske vrste, što će održati ravnotežu organizama unutar vagine i smanjiti šanse za izbijanje gljivične infekcije.
Smanjuju nuspojave antibiotika
Iako ćete se zbog antibiotika u konačnici osjećati bolje, neki popratni simptomi mogu biti vrlo neugodni. Mnogi antibiotici mogu poremetiti ravnotežu mikroorganizama u crijevima, što dovodi do proljeva ili gljivičnih infekcija (kao što je objašnjeno gore). Udruživanje probiotika i antibiotika može smanjiti ove neugodne simptome. Samo pazite da ih uzimate barem sat vremena nakon antibiotika. U suprotnom bi antibiotici u crijevima mogli lako pokositi ove dobre bakterije.