Čovjek koji je ženu zamijenio šeširom
O ovoj knjizi je spisateljica i dobitnica nobelove nagrade za književnost Doris Lessing napisala:
"Ova knjiga nas doista upozorava da živimo na oštrici noža"
Čitajući ovu knjigu spoznajemo da je stvarnost ponekada čudnija od svake fikcije. Jedna mala ozljeda mozga, jedan mali poremećaj u kemiji mozgovnih funkcija i mi se iznenada nađemo u drugom svijetu. Oliver Sacks opisuje u dvadesetak eseja sudbine ljudi koji su izgubili balans hodajući "oštricom noža".
Sacks piše ljudski i sa puno topline. Čitajući njegovo štivo ono postaje zrcalo u kojem možemo vidjeti krhkost našeg postojanja.
Knjiga je pisana na temelju osobnog iskustva Olivera Sacksa kao neurologa koji se bavio pojedincima-slučajevima koje opisuje, ali je istovremeno protkana ne samo njegovim znanjima, već i znanjima i iskustvima mnoštva stručnjaka i znanstvenika koji su djelovali ili još djeluju u istom području.
Iako su slučajevi opisani u knjizi odabrani zbog svoje neobičnosti, rijetkog pojavljivanja, pa i bizarnosti, knjiga se ne temelji na njihovoj čudnovatosti, niti joj je cilj bizarnošću poremećaja koje opisuje tek privući pažnju čitatelja.
Osnovni cilj knjige jest poučiti i podsjetiti stručnjake ne samo na svu još neistraženu kompleksnost ljudskog mozga, već i na postojanje znanstveno neuhvatljivih entiteta kao što su duh i duša, koji i u beznadnim situacijama mozgovno oštećenih osoba pružaju neku mogućnost kvalitetnog življenja.
Sacks piše i za nestručnjake, koje želi upozoriti na postojanje bolesti i poremećaja za koje često nemamo ni naziva ni riječi da ih opišemo, pa onda ni suosjećanja za one koji od njih pate.
Ovo je uistinu izuzetna knjiga i ona bi mogla i trebala biti prikladan udžbenik za studente različitih studija, primjerice psihologije, medicine, socijalnog rada, defektologije, ali bi je zapravo trebali pročitati svi oni koji se bave pružanjem zdravstvene ili psihološke pomoći drugim ljudima, a naročito liječnici svih specijalnosti.
Poštovanje i suosjećanje koje Oliver Sacks osjeća i iskazuje prema svojim neurološki oštećenim pacijentima, rijetko se susreće u strukama koje rade i s takozvanim normalnim osobama.
New York Magazine piše o ovoj knjizi:
"Čitajući knjigu "Čovjek koji je ženu zamijenio šeširom" mi odjednom spoznamo da je čovjekov život sličan kući duhova. U isto vrijeme spoznajemo i nemogućnost medicine da predvidi, da na vrijeme otkrije i spriječi pojavu tih duhova"