Josip Sanko Rabar (Cjelovit čovjek):
Čovjek je iracionalno i racionalno biće. Da je samo racionalan, bio bi hladno računalo, stvar koja stvara. Da je samo iracionalan bio bi nešto gore od životinje, čisto ludilo. Tek u pravoj mjeri jednog i drugog, i pravom načinu njihova spajanja, on je cjelovit čovjek.
...
Znanost traži metodološku čistoću, čisti razum. No, dobar znanstvenik treba biti i cjelovit čovjek. Metodološka je čistoća tek pomoćno sredstvo te cjelovitosti, intuicije, mašte, ljudskosti. Razum sam za sebe zapravo ne postoji, osim u metodološkim postupcima znanosti i nekih filozofema. Uistinu postoji cjelovit čovjek.
...
Pokazalo se da racionalno nikad nije samo, uvijek neko iracionalno kormilari zajedno s njim (cjelovit čovjek kormilari), pa nije nevažno kakvo je to iracionalno. Je li ljubav ili mržnja? Sadistički poriv, volja za moć, za dominacijom nad svijetom ili suosjećanje prema drugim bićima? Egoizam ili altruizam? Strah ili nada? Autizam? Pohlepa? Ne, nije svejedno.
...
Cjelovit čovjek je taj koji uništava ili djeluje blagotvorno. Trebao bi sebe kultivirati cijelog: i svoju iracionalnu, i svoju racionalnu stranu.
Friedrich von Schiller:
Kada mrzim, oduzimam sebi nešto; kada volim, postajem bogatiji za ono što volim. Praštanje je ponovno nalaženje otuđene svojine - mizantropija produženo samoubistvo; egoizam najveća bijeda jednog stvorenja.
Ivan Sergejevič Turgenjev:
Postoje tri vrste egoista:
egoisti koji sami žive i daju drugima da žive,
egoisti koji sami žive ali ne daju drugima da žive i
egoisti koji niti sami žive niti drugima daju da žive.
Hermann Hesse: ( meni najdraži )
Mržnja prema samome sebi dovodi do iste stravične osamljenosti i očaja kao i pretjerani egoizam.
Jovan Dučić:
Izvor nesreće čovjekove leži u njegovom egoizmu; u tom što hoće da uvijek drugi rade za njega.
Polšek:
U svom vjerojatno najvažnijem filozofskom djelu pod naslovom "Vrlina sebičnosti. Novi pojam egoizma", Ayn Rand piše: "U svakodnevnom jeziku, riječ sebičnost sinonim je za zlo; sliku sebičnosti predočuje zločinački ubojica koji gazi preko leševa kako bi ostvario svoje ciljeve... Pravo značenje sebičnosti jest: briga za vlastiti interes. Ali taj pojam ne uključuje moralno vrednovanje, on nam ne kaže je li briga za vlastite interese dobro ili zlo; niti nam kaže što tvori čovjekove stvarne interese. Etika altruizma stvorila je sliku zločinca kako bi ljudi prihvatili dva nehumana obilježja: prvo, da je svaka briga za vlastiti interes zlo, bez obzira koji su to interesi; i drugo, da su zločinačke aktivnosti doista briga za vlastiti interes (pa nas altruizam poziva da ga se odreknemo zbog brige za svoje bližnje). Altruizam tvrdi da je bilo koje djelovanje koje koristi drugima dobro, te da je bilo koje djelo koje poduzimamo za vlastitu korist zlo.
...
Nepoštenje današnjih moralnih sudova ogleda se u tome što se smatra da su jednako nemoralni industrijalac koji stvara bogatstvo i gangster koji pljačka banku, jer obojica stječu bogatstvo za svoju "sebičnu" korist.
...
To nije dopuštenje da se "čini ono što se hoće", i to se ne odnosi na altruističku zamisao o "sebičnom" divljaku, kao niti na bilo kojeg drugog čovjeka koji je motiviran iracionalnim emocijama, osjećajima, željama, nagonima ili kapricima.
...
Ne pridružujte se političkim pokretima kako biste "nešto učinili". Posebno ne konzervativcima, koji potčinjavaju razum vjeri, niti "libertarijanskim" hipijima, koji razum potčinjavaju kapricima, a anarhizam zamijenjuju kapitalizmom. Pridruživanjem takvim skupinama pomažete porazu vlastitih ideja i pobjedi svojih neprijatelja.
Rudolf von Jhering:
Pa tu i nalazimo slične pojave u prirodi: kredne stijene infusorija, životinjica, koju golo oko nije u stanju vidjeti, stvaraju čitave bregove. Infusorija, to je egoizam, koji živeći isključivo sebe radi, podiže svijet.
Carlo Bini:
I samo požrtvovanje, koje se obično navodi kao protuteza egoizma, samo je čist egoizam.