Novi zakonTV pretplata plaćat će se i na mobitele i kompjutore!
Godinama se na sve moguće načine nastoji proširiti krug onih koji plaćaju RTV pretplatu, ali čini se da su ovaj put zakonodavci nadmašili sami sebe. Potiho je u novi Zakon ušla odredba prema kojoj nam HRT može naplatiti pretplatu na sve uređaje koji primaju radijski i TV signal.
Krajem 2010. godine Sabor je donio novi Zakon o HRT-u, čiji je nacrt ljetos izazvao pravu buru kad je najavljeno da će u lociranju novih pretplatnika HRT-u pomagati HEP. Ta odredba nije ušla u Zakon, ali proširena je definicija prijamnika, pa vam HRT može naplatiti pretplatu i na mobitel! Riječ je o novijim tipovima mobilnih uređaja putem kojih se može primati radijski odnosno televizijski signal.
Naime, članak 34. novog Zakona navodi tko je sve dužan plaćati mjesečnu pristojbu, a to je "svatko tko ima u vlasništvu ili posjedu radijski i televizijski prijamnik odnosno drugi uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa (u daljnjem tekstu: prijamnik) na području Republike Hrvatske koje je pokriveno prijenosnim signalom".
Upitali smo HRT da nam pojasni znači li to da se pretplata može naplatiti i na sve nove generacije mobitela koji mogu primiti audio ili video signal, poput iPhonea, iPada, pa i na novije kompjutore i laptope.
"Članak 34. novog Zakona o HRT-u kaže da RTV pristojbu mjesečno mora plaćati svaki vlasnik radijskog i televizijskog prijamnika odnosno drugih uređaja za prijam radijskog ili audiovizualnog programa na području Republike Hrvatske. To konkretno znači da danas prijamnik može biti svako stolno ili prijenosno računalo, mobilni telefon ili neki drugi proizvod moderne tehnologije", potvrdili su u HRT-u.
Kontrolori posjeduju 'iskaze' kojima provjeravaju pretplatnike
Ipak, s Prisavlja su poručili da u praksi HRT-ovi kontrolori prijavljuju samo klasične TV i radijske prijamnike, prijenosne radio uređaje (tranzistore) te radija u automobilu (ukoliko građanin ne plaća neku drugu pristojbu).
Na pitanje kako kontrolori namjeravaju utvrditi posjeduje li neko kućanstvo prijamnik, iz HRT-a su kazali kako kontrolori posjeduju tzv. iskaze u kojima je evidentiran svaki prijavljeni pretplatnik u određenom mjestu. Ako kontrolor pronađe uređaj (osobu) koji nema u evidenciji, uz potpis pretplatnika uvodi ga u evidenciju, kažu u HRT-u.
Također, s HRT-a su otkrili i da kontrolori dva tjedna svakog mjeseca u cijeloj Hrvatskoj ciljano kontroliraju svako naseljeno mjesto najmanje dva puta godišnje.
Platite li jednu pristojbu, možete imati više uređaja
Zakon značajno proširuje formulaciju za koje uređaje treba plaćati RTV pristojbu, kaže Đuro Lubura, stalni sudski vještak za telekomunikacije,
tehniku i metodologiju prisluškivanja. Objašnjava kako se pojam 'prijamnika' sada proširio na mobitele koji imaju ugrađen FM radio prijemnik ili mobitele koji će imati ugrađen digitalni TV prijemnik u DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld) razvijen posebno za mobilne uređaje.
"Osobno vjerujem da je namjera zakonodavca naplatiti pristojbu samo za one uređaje koji imaju mogućnost prijema radio ili TV signala, zvali se oni televizor, računalo ili mobilni telefon", kaže Lubura, i napominje da se RTV naknada naplaćuje samo jednom za cijelo kućanstvo, a u smislu Zakona to je svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba.
Prema tome, ukoliko imate televizor ili radio prijemnik za kojeg plaćate RTV pristojbu, možete imati dodatnih prijemnika koliko želite i u obliku kojem želite a pristojbu ćete platiti jednom.