Zeleno i prijatno
Možete li ičim bolje podići duh nego nošenjem mirisa koji podsjeća na svježe pokošenu travu, miomiris livada ili oceanskog vjetra?
Njuh je jedno od naših najosjetljivijih osjetila. Proučavanja pokazuju da parfem snažno djeluje na psihu jer je uzburka jakim osjećajima, osjetima i reakcijama time što direktno djeluje na mozak putem olfaktornih živaca i upijanjem kroz kožu. Ima li išta ljepšega od ponovnog otkrivanja aromatskih užitaka savršenog mirisa? A kad pritom još znate da se možete bolje osjećati samo ako na sebe stavite nešto dobrog parfema, da možete izazvati dobro raspoloženje i promijeniti tugu u radost, tko neće posegnuti za bočicom prepunom svježih proljetnih dana? Tko se ne bi prepustio snovima o putenoj ljubavi koje u nama izazivaju danas popularni mirisi iz palete tz. “zelenih”?
Slasni, lagani i prirodni, ti mirisi doživljavaju danas nešto poput ponovnog rođenja. Nose naljepnice “stil života” ili “blagostanje”. Obavezno sadrže notu citrusa koja je oduvijek mila ženskom nosu jer budi i potiče duh putem olfaktorne čarolije i asocijacija: iz dubokog podsvjesnog izvlači davno zaboravljene mirise mora, zraka i kiše.
Lakši i čišći
Sacha Borodinsky, stručnjak u Questu, tvrtki koja danas proizvodi najprodavanije parfeme, otkriva tajnu njihova uspjeha: “Svježe zelenilo i biljne aromatične note ponovno osvajaju ženske parfeme jer prate sazrijevanje ženskog ukusa. Prije desetak godina ženski mirisi vrtjeli su se isključivo oko ideje zavođenja. Danas žene žele miris koji ih podsjeća na mušku kolonjsku vodu: lakši, čišći i udaljeni od teških cvjetnih nota, koje su inače slatkaste i prahovite (puderaste) .”
Žene su prigrlile ove zelenkaste mirise jer daju energiju, a svojim plaštem omataju ženu cijeli dan a da je pritom ne pritišću. Nitko neće reći da ste na sebe sasuli cijelu parfumeriju! Ali ne zavaravajte se: iako su blagi, ostavljaju duboki dojam i ne gube se u prosječnosti. Nathalie Colin-Vapaille, međunarodni direktor prodaje mirisa Nine Ricci Paris, objašnjava zašto su ti mirisi toliko popularni. “Današnje žene traže da miris bude svjež, blag i lagan,” objašnjava. I stoga su ovi lagani, zeleni, blistavi mirisi i svježe, vodenaste mješavine tako savršeni jer lebde oko vas poput svježeg zraka.”
Vješto su ih smislili i umiješali od sastojaka poput plodova citrusa, limuna, paprene metvice, bosiljka, bergamota, mandarine pa čak i od lišća rajčice. Kad takav miris nanesete na sebe ostavljate dojam svježine i zdravlja. “Mirisi citrusa najomiljeniji su širom svijeta,” primjećuje Roja Dove, profesorica parfema u Guerlainu. “Osvježavaju, podižu duh i raspoloženje. Zelena nota pomaže odbaciti sivilo zimskih dana i najaviti otvorene krajolike prirode. Predstavljaju čisti eskapizam.”
Nosite ih dobro
Kako izvući najbolje od odabranog mirisa
Kad ste jednom otkrili svoj zeleni “potpis”, dodajte još i odgovarajuće pjenu za kupanje i mlijeko za tijelo.
Kad se “odijevate”, nanesite prvo losion ili mlijeko na tijelo, a tek zatim parfem. Ako vam je koža previše suha, vaš miris bi prebrzo ispario - pa ga treba pomiješati s prirodnim uljima kako ne bi prijevremeno uvenuo na tijelu.
Pažljivo odabirite parfem kupujete li ga u duty-freeju. Kad ste na putu, napeti ste, pa vaša koža nije u svojem normalnom stanju i možda će drugačije reagirati na novi miris. Drugim riječima, taj miris će djelovati sasvim drugačije nego onda kad ste ga probali u duty freeju.
Ne prskajte se parfemom odmah nakon kupanja. Pore na koži još su otvorene i koža je osjetljivija. Alkohol u parfemu može vas peći na koži. Upotrebljavajte stoga parfem u kremi.
Ne nanosite parfem kad ste na suncu. Fototoksična ulja kao što je to na primjer, limunovo, narančino i bergamotovo, mogu izazvati alergijsku reakciju pa čak i opaliti kožu.
Ne stavljajte parfem na direktno sunčevo svjetlo i produžite mu život time što ćete ga držati u kutiji.
Vrućina može pojačati miris vašeg parfema čak iako se vaš nos u međuvremenu naviknuo na njega. Izbjegavajte da se pretjerano mirišete.
Da bi vas miris obavio sa svih strana, od glave do pete, slijedite savjet Estee Lauder: prskajte u zrak, a zatim prošećite kroz maglicu.
Nanosite miris na tjelesne “vrele točke”, a to su mjesta gdje se osjeća bilo: zapešća, pozadina koljena, skočni zglob, vrat i predio iza uha.
Osim toga nanesite miris na erogene zone kao što su to trbuh, predio trtice i razdjeljak do anusa. Drugim riječima tamo gdje je koncentrirana tjelesna toplina.
Miris bi trebalo nanositi svaka četiri do šest sati.
Da biste proljetnim mirisima osvježili prostor, poprskajte žarulje mirisom i ostavite da se osuši. Kad upalite svjetlo, soba će vam se ispuniti miomirisom.