Muči vas pun mjesec?
Možda ste u pravu!
Vjerovanje da mjesečeve mijene utječu na zdravlje i nisu tako neutemeljene. Niz znanstvenih istraživanja nudi zanimljive dokaze o utjecaju mjeseca na različita medicinska stanja.
Matthew Silverstone u svojoj knjizi Blinded By Science posvećenoj području alternativne medicine tvrdi da mjesečeva gravitacija utječe i na vodu u našem tijelu, ritam spavanja i pojavu nesanice. Sugerira da on upravlja i ženskim menstrualnim ciklusom.
Ovog mjeseca u Urology Journal objavljen je rezultat studije s 1.481 pacijenata kod kojih se pokazalo da se bol uzrokovana bubrežnim kamencima znatno povećava za vrijeme punog mjeseca.
I prijašnje studije nudile su znanstvene dokaze da mjesec zaista utječe na zdravstveno stanje. Primjerice, prije dvije godine, studija objavljena u Medical Journal of Australia sugerirala je da su nasilno ponašanje i drugi poremećaji ponašanja među mentalno oboljelim pacijentima češći tijekom punog mjeseca.
Mjesečev utjecaj naziva se ponekad i 'transilvanijska hipoteza'. Već se dugo špekulira da osim utjecaja putem gravitacijske sile mjesec djeluje i tako što mijenja zemljino magnetsko polje. Skeptici na ovo odgovaraju da je utjecaj mjeseca na ovom području preslab. Ipak, u časopisu Pulse dr.
Peter Perkins, intervjuirao je svojih 79 britanskih kolega i došao do podatka da je tijekom punog mjeseca tri posto više poziva za hitnu pomoć. Za vrijeme mladog mjeseca broj poziva pada za šest posto.
No možda se sve svodi na nešto jednostavnije - razinu svjetla. Svjetlost koju osigurava puni mjesec je 16 puta jača nego tijekom drugih lunarnih faza. Istraživači s University College London ustanovili su da je broj epileptičnih napada opadaju kad je mjesec najsjajniji.
Dr. Sallie Baxendale koja je vodila studiju smatra da svjetlost utječe na hormon melatonin. On se ispušta noću tijekom mraka i upleten je u ovaj proces, smatra liječnica.