Da je Nova godina nekoć počinjala na Božić kazuje i naziv za taj dan u nekim hrvatskim krajevima, gdje se i danas naziva Mali Božić ili Mladi Božić. Danas je iščekivanje Nove Godine izgubilo značajku obiteljskog blagdana, ne samo u gradu nego i na selu. Nisu se sačuvala ni stara čestitanja koja isprepliću poruku o događaju Božića s novogodišnjim dobrim željama članovima obitelji i njihovu materijalnom dobru.
Običaji vezani za proslavu Nove godine svoje korijene vuku iz daleke prošlosti i načina na koji su naši preci, zaključujući godišnji urod, pozdravljali Novu godinu. Tih se dana oblačila nova odjeća, maskiralo se, plesalo, stvarala se buka i palila vatra.
Svaku novu godinu čovječanstvo od pamtivijeka dočekuje svečano, samo se razlikovao trenutak kada dolazi do velike smjene godina. Ispraćanjem jedne i slavljenjem dolaska nove godine zapravo se slavi prolazak vremena. Diljem svijeta se iz godine u godinu, uz puno buke i pompe, slavi nadolazeća godina. Obilježja proslave vrlo su slična, a obično se sastoje od religioznih elemenata, kostimiranih zabava i parada, kojima se priziva bogata i sretna godina, prigodnog novogodišnjeg programa, čestitanja, nazdravljanja čašom šampanjca...
Preuzeto s interneta (neznam autora)