20 načina pomoći prijateljici u krizi
Kad dođe red na vas da budete nekome rame za plakanje, evo kako ćete to najbolje provesti na obostrano zadovoljstvo
U pjesmi “You've Got A Friend” Carole King pjeva – “Samo me nazovi i ja ću doći”. Ali nije uvijek tako jer kad nas netko treba, ponekad mi trebamo povući taj prvi potez i nazvati ili doći. Kad se nedavno prijašnji muž moje dobre prijateljice ponovno ženio (a njezina su djeca pridržavala mladenkin veo u svadbenoj procesiji u njezinom rodnom gradu), rekla mi je da će to ona dobro podnijeti, ali ja sam osjetila da je bolje da budem uz nju. Inzistirala sam da taj vikend provede sa mnom. U mom dvorištu, upravo u vrijeme kad se odigravalo vjenčanje, nas dvije smo pekle njezin novi život. Plakale smo i smijale se označavajući tako novi prijelaz u našim životima.
Iz tog iskustva došla sam do nekih uvida koji su me naveli da provedemo malu anketu među ženama o tome kako pomoći prijateljici u vremenima krize. Evo što su rekle:
1. Kad je moja prijateljica dobila otkaz u firmi, složila sam za nju “Pribor za novi početak”. Lijepu kartonsku kutiju napunila sam kolačićima, čokoladnim slatkišima i papirnatim maramicama. Glavni sadržaj kutije bile su video kasete – njih 10 – sa srcedrapateljnim filmovima. Naime, svaki gubitak prvo morate oplakati i dobro se isplakati da bi mogli krenuti dalje sa sadržajem kutije – bocom šampanjca i lijepom praznom bilježnicom u koji će prijateljica upisati svoje vizije budućnosti.
2. Bez obzira radi li se o dobrom brakorazvodnom advokatu ili liječniku za plodnost, pomognite joj naći ono što će joj pomoći da riješi svoj problem. Još je bolje ako sami ugovorite sastanak pa je onda pratite, tj. idete s njom kao podrška.
3. Telefon je najveće dobro za prijateljstva razdvojena prostorom. Nakon smrti prijateljičina muža, zvala sam je obavezno svake nedjelje da je pitam kako je i da malo popričamo. Nakon godinu dana takvog komuniciranja to je prešlo u naš mali ritual.
4. Prijateljici sam dala ključ moga stana kad je nedavno imala bračnih problema. Bio je to simbolički čin kojim sam htjela reći da su joj moja vrata uvijek otvorena.
5. Nakon rastave prijateljica je trebala naći posao pa smo se nas nekoliko okupile više puta da zajedno s njom sastavimo njezin životopis i molbe za zaposlenje. Vježbale smo s njom za intervju i zajedno kupovale odjeću za posao. Bilo je to pravo zadovoljstvo i užitak.
6. Nema ništa boljega nego si priuštiti nešto luksuzno, pa povedite prijateljicu na jedan dan u toplice ili je počastite u najskupljem restoranu u gradu.
7. Kad me ostavio muž jedna je prijateljica počela organizirati redovite tjedne sastanke za našu malu grupu prijatelja. Bilo je večeri kad mi se nigdje nije išlo ali prijateljica bi me pokupila i odvezla na sastanak. Kad bismo se tamo sve okupile i stale pričati, kuhati, jesti, moje bi se raspoloženje naglo popravilo, a duh ojačao.
8. Pozovite je na večeru s njenom obitelji ili joj jedan dan pomognite očistiti kuću ili stan. Kad se netko brine o tvojim sitnim stvarima, pomoć je i za velike stvari. Malo je lijepo!
9. Nikad ne recite prijateljici u krizi da ste vi prošli kroz isto. Svakome treba malo vremena da duboko žali i misli da se to događa samo njemu i nikome drugome na svijetu.
10. Nastavite provjeravati, nazivati i posjećivati čak i kad smatrate da ste malo nasilna ili dosadna.
11. Knjige mogu pomoći ljudima u lošim vremenima. Kad je majka moje prijateljice umirala od raka poklonila sam joj nekoliko knjiga o ljubavi, onostranome, životu poslije života i slično što sam smatrala da bi je u njezinoj situaciji moglo zanimati. Moja je prijateljica plakala kad ih je čitala ali je istodobno i otpuštala bol zbog majčine smrti.
12. Kad se prijateljica loše osjeća, nas nekoliko se naizmjence izmjenjujemo i obavezno svaki dan druga doručkuje s prijateljicom. Počnete li dan sretno i zadovoljno ostatak će biti takav.
13. Iznenadite je posjetom – dovezite joj za vikend njezinu mama ili prijateljicu iz drugog grada.
14. Volim pisati pa onda uvijek šaljem ohrabrujuća pisma, neku pjesmicu, prijateljici u nevolji. Ljude uvijek dirne kad dobiju nešto napisano rukom samo za njih.
15. Tjelovježba bistri glavu pa kad je prijateljica u krizi, nađem se s njom da dugo šetamo ili trčimo parkom ili negdje izvan grada u prirodi.
16. Kad je prijateljica imala bračnu krizu, skupila sam naše stare slike, uspomene koje smo skupljale u djetinjstvu, sitnice sa zajedničkih doživljaja i to lijepo rasporedila u knjigu uspomena. Napisala sam kako mi je draga i koliko mi znači. To naravno nije sredilo njezin problem ali joj je ipak izvuklo blagi osmjeh na lice.
17. Počnite zajednički hobi – otiđite na tečaj kuhanja ili pozovite i druge prijateljice da tjedno jedanput pletu ili kukičaju s vama u stanu. Pokrenite klub pletilja! Organizirajte nešto što je suvisla aktivnost, što daje opipljive rezultate kao odlična večera ili krasni vuneni pulover – i život postaje lakši jer se čovjek osjeća ponovno produktivno i zadovoljno.
18. Natjerajte je na smijeh. Pjevajte u njezinu telefonsku sekretaricu ili se pojavite na ulaznim vratima prerušena u harlekina.
19. Nađite razlog za proslavu – to može biti bilo što pa čak i proslava “Neuobičajeno toplog zimskog dana”!
20. Pretvorite se u uho. Slušajte je! Većina ljudi ne želi da netko za njih rješava njihove probleme već želi nekoga tko će s ljubavlju i pažnjom slušati njihove tuge i žalosti.