Kad je 8. prosinca 1980. John Lennon ubijen, svijet je zateturao od soka. U vrijeme njegove smrti, Lennon je bio jedan od najpopularnijih rock-zvijezda svih vremena i nakon tihog razdoblja od pet godina,
spremao se vratiti u srediste pozornosti s novim samostalnim albumom.
Ubijen je ispred zgrade Dakota u kojoj je zivio. Mark Chapman, mladic koji ga je ubio, bio je opsjednut svojim herojem i psihicki bolestan. Kad je toga dana Lennon stigao pred zgradu s Yoko Ono, Chapman je izvadio pistolj, ustrijelio zvijezdu cetiri puta i pokusao pobjeci. Lennon je brzo odveden u bolnicu, ali je umro ubrzo po dolasku. Tisuce ljudi oplakivalo je njegovu smrt i mnogi ga i dalje pamte.
Prihvacena sluzbena verzija ubojstva jest da je psihicki nestabilan Chapman djelovao na svoju ruku, no mnogi vjeruju da je Lennon bio zrtva urote i da je Chapman izvrsavao naredbu nekoga viseg autoriteta.
"OPASNI EKSTREMISTI"
Tijekom kasnih 1960-ih i ranih 1970-ih, John Lennon postao je nepopularan u vladi Sjedinjenih Drzava zbog, izmedu ostalog, svoga javnog kritiziranja rata u Vijetnamu. U razdoblju kad je hipijevska kultura bila na vrhuncu, Lennona su smatrali vrlo utjecajnom licnoscu, a vlada ga je vidjela kao protudrzavnoga podrivaca. J. Edgar Hoover iz FBI-ja upisao je u Lennonov dosje da se "svi ekstremisti trebaju smatrati opasnima".
Zbog stalnoga neprijateljstva izmedu Lennona i vlade Sjedinjenih Drzava, Lennonu je odbijen stalan boravak u Americi i vlada je trazila nacine kako da ga deportira. Lennon je do 1972. godine bio stalno pod nadzorom i govorio je da se boji za svoj zivot i svoju obitelj. FBI ga je nastavio pratiti, iako ne stalno, cak i kad se povukao iz javnoga zivota.
U vrijeme Carterove vlade, vlasti su se manje zanimale za politick! neaktivnoga Lennona, ali kad je 1980. izabran predsjednik Reagan, sve se promijenilo. Lennon je izasao iz povucena zivota bas kad je desnicarska vlada pocela sa svojom antiekstremistickom taktikom. Nekima je vrlo znacajna cinjenica da je Lennon ubijen samo nekoliko mjeseci nakon sto se opet pojavio u javnosti.
CVRSTI DOKAZI
Iako je nedvojbeno istina da su Lennon i njegova zena Yoko Ono mnogo godina bili pod sumnjom vlade Sjedinjenih Drzava, nema cvrsta dokaza da je Mark Chapman bio povezan s FBI-Jem ili CIA-om. Nekoliko autora tvrdi da su vladine agencije isprale mozak nesigurnom i psihicki nestabilnom Chapmanu, provodeci na njemu program "kontrole uma", te su mu naredili da mora ubiti Johna Lennona. Medutim, iako u dosjeima FBI-ja postoji mnogo dokumentiranih dokaza Lennonove borbe s vlastima Sjedinjenih Drzava, oni koji tvrde da je vlada otisla korak dalje od obicna uznemiravanja i da su ubili zvijezdu koristeci Chapmana kao ubojicu, imaju vrlo malo cinjenica kojima bi to potkrijepili. Iako je Lennonov stalni sukob s vlastima zanimljivo stivo, on je bio prijatelj s mnogim vodecim licnostima americke hipijevske kulture, poput Jerryja Rubina i Abbie Hoffman, i tesko je shvatiti zasto bi vlada odlucila rijesiti sukob s njim tako da ga ubije. Cak i da jest, drugo je pitanje zasto i kako bi iskoristili Chapmana da to ucini.
KONTROLA UMA
Nekoliko je komentatora nagadalo da je Chapman programiran da ubije po naredbi. Upozoravaju na projekt "Bluebird" i "Artichoke", ClA-ine pokusaje da istraze mogucnosti koristenja znanstvenih metoda kontroliranja ponasanja svojih agenata. Eksperimenti "kontrole uma" provodeni su primjenom brojnih metoda ukljucujuci hipnozu i droge. Chapman je navodno bio pijun u ovoj igri, "Mandzurijski kandidat" koji je hiadnokrvno programiran da ubije Lennona zbog sigurnosnih razloga.
Upitno je moze li se ili ne obuciti osobu da ubije, osobito protiv njezine volje. S druge strane, neki psiholozi tvrde da ako netko ima duboku zelju da ubije i ima odredenu metu u glavi, njega ili nju se moze raznim uvjerljivim tehnikama potaknuti da to ucini. To je, naravno, osobito ucinkovito kad taj covjek vec ima iskrivljenu sliku stvarnosti, kao sto je slucaj s Markom Chapmanom.
Teoreticari zavjere tvrde da je iskoristavanjem psihickoga bolesnika za izvrsenje ubojstva, FBI skrenuo pozornost s vlastite upletenosti u taj zlocin. Medutim, ta teorija ima nekoliko "rupa", osim cinjenice da nema cvrsta dokaza koji bi ju podupro. U najmanju ruku, cini se nevjerojatnim da bi takva osoba mogla biti pouzdan ubojica. U vrijeme svoje smrti, John Lennon je postao nepopularan u ocima vlasti zbog svojih politickih izjava i zbog odnosa s Ijevicarskim skupinama. Medutim, ideja da su CIA ili FBI odlucili rijesiti situaciju programirajuci psihicki nestabilna ubojicu da ga usred New Yorka ustrijeli iz blizine cini se ipak malo nategnuta.
Ostaje cinjenica da je 1980. John Lennon nakon razdoblja odmora ponovno postao javna licnost i da se to podudara s promjenom vlasti u americkoj politici u desnicarsku. Mozda se vlada Sjedinjenih Drzava bojala ponovnih sukoba s Lennonom. Kako god bilo, u nedostatku cvrstih dokaza koji bi povezivali Chapmana sa sluzbama sigurnosti, cini se vjerojatnijim da je sve bila slucajnost, a tragicno je da je Lennon ubijen kad se opet poceo uspinjati kao zvijezda. Mozda je mnogima teze prihvatiti da je bio nesretna zrtva slucajnog ubojstva, pa u tome traze zavjeru.