Fatalna ženaa muškarca najprije potpuno zaludi svojim čarima, a zatim ga odbaci kao obično smeće.
Kada govorimo o fatalnim ženama, ne možemo zanemariti legendarne filmske zvijezde, iako su prave fatalke postojale već u rimskoj mitologiji. Bez obzira na naše shvaćanje fatalne žene, radi se o osobi koja muškarca najprije zarobi svojim čarima, a zatim ga emocionalno i također i imovinski potpuno uništi te odbaci kao obično smeće.
Izvor izraza femme fatale
Radi se o francuskoj riječi, koja u doslovnom prijevodu znači smrtonosnu ženu, u pravom i prenesenom smislu a naravno i sudbonosnu ženu. Zanimljiva je činjenica da je naziv postao vrlo popularan radi američkih filmova noir, što su se snimali četrdesetih i pedesetih godina prošloga stoljeća, a izmislili su ju Francuzi. Ali kao što je zapisao neki filmski kritičar: »Fatalka je žena kamenog srca ispod kombinea od crne svile, dakle, žena uništavačica muškaraca.« I upravo je to suština fatalne žene. Da sve svoje čari naglasi samo sa tijelom, no da, sa karizmom, prikrije svoj pravi karakter, zaludi muškarca, od njega uzme ono, što je željela i nakon toga ga odbaci kao obično smeće. Muškarac je toliko opsjednut njezinom ljepotom i seksualnim čarima, da bi za nju učinio naprosto sve.
Fatalka je smrtonosna žena.
Prve fatalne žene
Ako smo malo prefrigani, za prvu fatalku možemo proglasiti već Evu iz raja, koja je očarala Adama i odvela ga u prvi grijeh. Isto tako ne možemo zanemariti Helenu Trojansku, radi koje je čak započeo rat. Jasno, zvali su je Lijepa Helena. A naravno ne možemo zanemariti niti poznatu kraljicu Kleopatru, za kojom je ludovao cijeli svijet. Također i zbog njezine visoke inteligencije vojskovođe. Ako ćete čitati Bibliju, ne smije vam promaknuti Delilah, koja je zavela hrabrog Samsona. Ako su vam poznate sumerske boginje, sigurno ste već čuli za Ishtar, prvu prostitutku i oličenje seksa i grijeha, a koju je u legendarnom Epu o Gulgamešu glavni junak ipak odbio, jer je postao svjestan kako završavaju njezini muškarci. U grčkoj mitologiji glavna fatalka je bila naravno prekrasna Afrodita. Sve su bile lijepe, vizualno savršene, svima su muškarci nasjeli bez razmišljanja, sve su radi svog čara djelovale pogubno na muški spol. Jasno, Samson je radi Delilah čak oslijepio. Cijelu hrpu fatalki ćete naravno vrlo rano naći također i u svjetovnoj literaturi i poeziji, gdje između ostalog nastupaju također i kao vampirice. Mnogi muškarci su radi fatalki završili također i pod zemljom.
Egipatska kraljica Kleopatra je bila jedna od najpoznatijih drevnih fatalnih žena.
Fatalne žene na filmu
Ako ste gledali film Zora, što ga je još 1927. godine snimio poznati Murnau, onda se sigurno sjećate ribara, kojeg zavede jedna od takvih fatalni ženi. Tako snažno, da je za nju spreman ubiti čak i ženu. Nešto slično se dogodilo na primjer i u filmu Poštar zvoni samo dvaput, gdje je fatalna žena, koju je u originalnoj verziji glumila Lana Tuner, uvjerila svog ljubavnika na ubojstvo svog muža. Zanimljiva je također i konstatacija, da fatalna žena na muškarca ne utječe samo u smislu svojih čari, već također i na promjenu njegovog karaktera, jer se radi nje iz uzornog supruga promijeni čak u ubojicu.
Prva filmska fatalka Theda Bara danas možda izgleda malo smiješno.
Ako govorimo o filmskim fatalkama, ne možemo zanemariti početke tako zvanih seksualno drskih glumica, koje su se pojavile već dvadesetih godina prošloga stoljeća. Na primjer tajnovita Theda Bara, koja je svoj prvi »fatalni« filmić snimila čak još 1915. godine. Iako su tada za takve žene upotrebljavali izraz vamp žena, ipak su to nedvojbeno bili prvi zametci kasnije fatalne žene. Bari se vrlo ubrzo priključila ništa manje sudbonosna Pola Negri, a kasnije su ju više nego uspješno nadogradile već prije spomenuta Lana Turner u Poštaru, Gene Tierney u Leave Her to Heaven, Mary Astor u Malteškom sokolu, Rita Hayworth u Gildi i na primjer Barbara Stanwyck u Dvostrukoj prijevari. Sve te filmske junakinje, sve te filmske fatalke, su na ovaj ili na drugi način zaludjele glavne muške likove, potpuno im zavrtjele glavom i na kraju ih također pokušale uništiti.
Također i moderno vrijeme ima fatalne žene
Iako moderne fatalke nisu više tako sudbonosne i zavodljive kao ove, koje smo gore spomenuli, i ako ste gledali filmove Tjelesna strast, Sirove strasti i na primjer The Last Seduction, tada vrlo dobro znate, da su fatalne žene na filmu još uvijek jako prisutne. U Tjelesnoj strasti glavni junak William Hurt je radi fatalne Kathleen Turner čak razbio staklena balkonska vrata, da bi mogao doći do njezinog međunožja, a u Sirovim strastima detektiv Michael Douglas je radi čari fatalke Sharon Stone čak zaboravio na mogućnost, da je upravo ona možda ubojica.
Sharon Stone, prototip moderne fatalke
http://www.intimatemedicine.com.hr/
seks-su-ljudi/tko-su-ustvari-fatalne-zene/