Dječje zdravlje
PREHLADA I KAKO JE SE RIJEŠITI
Bolno grlo, nos koji curi i dosadni kašalj sastavni su dio hladnog vremena. Ne možete spriječiti da se dijete prehladi, ali zato možete ubrzati oporavak.
Svi su u ovo doba godine bezvoljni, a djeca neprestano kašljucaju, kišu i šmrcaju. Zaraza se lako širi ali ima načina da smanjite rizik ako svi članovi obitelji strogo vode računa o osobnoj higijeni. Istraživanja su pokazala da dojenčad na prsima nije toliko osjetljiva na zarazu poput one koja se isključivo hrani na bočicu. Sljedeće su najčešće zaraze jesenskog i zimskog doba:
Prehlade ne mogu izbjeći bebe i mala djeca. Savjetuje se da članovi obitelji što češće peru ruke kako bi spriječili širenje zaraze. Ruke treba obavezno prati prije nego u njih uzmete dojenče ili sitno dijete. Simptomi prehlade su nos koji curi, suhi kašalj, razdražljivost, odbijanje hrane i povišena temperatura. Pomoć je dobar paracetamolski sirup koji se dobije kod liječnika. Djetetu treba davati što više tekućine kako bi se nadoknadio manjak koji se gubi uslijed visoke temperature, znojenja i šmrcanja. Tako se osim toga sprečava dehidracija. Povremeno se kod prehlada može javiti povraćanje i proljev, a tada je još važnije djetetu dati dovoljno tekućine. Kod dojenja ili hranjenja dojenčeta na bočicu obratite pažnju na to da se dijete ne guši jer mu je teško istodobno i sisati i disati.
Gripa ima simptome slične prehladi samo u oštrijem obliku. Dijete mogu boljeti mišići, može biti bezvoljno i umorno. Uz gripu su povraćanja češća, a i oporavak dulji. Liječenje je više manje isto kao i kod prehlade: paracetamolski sirup, puno tekućine i odmor. Iako gripa nije smrtonosna, a cijepljenje se ne preporučuje za zdravu djecu, imate li dijete starije od šest mjeseci koje pati od neke kronične bolesti, uključujući srčane i plućne bolesti, kao i dijabetes, možete dijete cijepiti. Listopad je za to najbolji mjesec.
Uhobolja se ponekad javlja nakon prehlade. Kod dojenčadi i male dječice prepoznat ćete je po tome što su razdražljivi, što vrlo često trljaju ili navlače uho koje je upaljeno. Ali, oko 70 posto svih uhobolja prolazi samo od sebe bez potrebe za liječničkom intervencijom u roku od 24 sata, date li djetetu samo paracetamolski sirup za smirivanje bolova i skidanje povišene tempeature. Ako dijete i dalje boli uho, odvedite ga sljedećeg dana na pregled kod liječnika opće prakse, kad će možda trebati propisati antibiotik.
Kašalj može prouzročiti neugodu, a zna se javiti bez drugih simptoma prehlade. Gotovo uvijek mu je uzročnik neki virus. I ovdje je paracetamolski sirup najbolja prva obrana koja će smiriti upalu i stišati bol. Potražite liječničku pomoć ako dijete uz to povraća, tuži se na bolove ili hripa.
Dugotrajni kašalj koji se pogoršava noću može biti prvi signal da bi dijete moglo patiti od astme. Hripanje kod djeteta mlađeg od 18 mjeseci, vjerojatno je uzrokovano virusom koji izaziva bronhitis. Simptomi se mogu ublažiti inhaliranjem.
Upala krajnika češća je zimi nego u druga godišnja doba, a uzrokuje neugodu i bol. Krajnici se upale pa dijete teško guta. Na njima se često mogu vidjeti gnojni čirevi. Upala se liječi antibioticima, a simptomi su često visoka temperatura, protiv koje je najbolje djetetu dati paracetamolski sirup i puno tekućine.
Što s povišenom temperaturom?
Povišena temperatura je jedan od prvih znakova da dijete nije dobro. Ako je djetetu čelo vruće, mjerite mu temperaturu na čelu pomoću specijalne termometarske trake ili pomoću termometra na uobičajeni način. Normalna tjelesna temperatura je 37 ¨C. Temperaturu ćete sniziti:
Pomoću doza paracetamolskog sirupa, četiri puta dnevno (dozu dogovorite s liječnikom ili farmaceutom i nikad djetetu mlađem od 12 godina ne dajte aspirin).
Kupanjem u mlakoj vodi ili brisanjem djeteta vlažnom vatom - jer voda na površini tijela snizuje tjelesnu temperaturu.
Dijete mora biti u suhoj odjeći i ne smije biti previše utopljeno - dovoljna je vestica i hlačice kad je u kući.
Puno tekućine kako bi se nadoknadio gubitak tekućine u tijelu putem znojenja.