Prema legendama biseri nastaju kada bljesne munja ili kad kapi rose dospiju u školjke bisernice, a predaja što je iznosi Ibn Abas opisuje stvaranje vode od bijelog bisera koji ima dimenziju neba i zemlje.
U Kini je biser simbol besmrtnosti, a prema staroindijskim Vedama, biser produžava život.
Jedan islamski hadis kaže: 'Bog ima sluge koji se mogu usporediti s kišom; kad padne na dobru zemlju, rađa se žito, kad padne na more, rađaju se biseri!'
U europskoj medicini biseri su se koristili za liječenje potištenosti, maloumnosti i padavice, a u modernoj indijskoj medicini, prah od bisera se koristi kao sredstvo za osvježenje, ali i kao afrodizijak.
U Kini za neprobušeni, takozvani djevičanski biser, vjeruje se da ima iscjeljiteljsku moć i da se uz njegovu pomoć mogu uspješno liječiti bolesti očiju.
Biseri se cijene kao dragulji i koriste za nakit. Najljepši biseri vađeni su u Arapskom zaljevu, u vodama Šri Lanke, Sumatre i otoka Fidži.
Vjerovalo se da biseri donose zdravlje, blagostanje, dug život i sreću, ali da mogu značiti i suze zbog čega ih ljubavnici jedni drugima nisu smjeli poklanjati, a mladenke ih nisu smjele nositi u svadbenom nakitu. Raskinuta ogrlica od bisera simbol je dezintegracije, nesklada i poremećenih odnosa.
Korišteni su i kao odlično sredstvo protiv crne magije.
Gubeći sjaj oni nagovještavaju opasnost, bolest i smrt; pomažu neplodnim parovima da dobiju djete; liječe duševna oboljenja, žuticu, te neutraliziraju ujede zmija i otrovnih insekata.
Kažu da nije dobro sanjati bisere, jer pretskazuju suze, niti u vjereničkom prstenu imati biser, budući nagovještava nesklad u braku. Ali postoje i druga vjerovanja:
- Biseri donose zdravlje, bogatstvo, dug život, ljubav i sreću;
- Rastjeruju zla duhovna bića;
- Donose sreću tek vjenčanim ženama;
- U vjereničkom prstenu biseri donose suze;
- Pomažu neplodnim parovima da dobiju dijete ukoliko ih drže ispod jastuka u bračnom krevetu;
- Liječe duševna oboljenja, žuticu, te ujede od zmija i insekata;
- Štite ronioce od ajkula i džinovskih hobotnica.