Cilj Svjetskog dana mentalnog zdravlja je potaknuti svijest i razumijevanje da su dobro tjelesno i mentalno zdravlje vrlo značajni za uspješan rast i razvoj u svakom životnom razdoblju.
Voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Hrvatskoj prof. Antoinnete Kaić Rak ističe kako je većina europskih zemalja neuropsihijatrijske poremećaje prepoznala kao prioritetni javno-zdravstveni problem.
Ipak, istraživanje u 42 europske zemlje pokazalo je da u značajnom broju zemalja, posebice jugoistočnih, nema dovoljno psihijatara, da postoje velike razlike u kvaliteti organizacije i broju posjeta u centrima za mentalno zdravlje, kao i u propisivanju lijekova antidepresiva.
Među poremećajima najčešća je depresija, a na promicanje i prevenciju duševnih bolesti i poremećaja troši se svega oko jedan posto sredstava namijenjenih za mentalno zdravlje.
U povodu Dana mentalnog zdravlja u Centru za mentalno zdravlje Grada Zagreba, koji se nalazi u Domu zdravlja Zapad, organiziran je "Dan otvorenih vrata" posvećen Savjetovalištu za ranu interakciju koje je namijenjeno djeci do tri godine starosti.
U tom je savjetovalištu tijekom dvije godine pomoć i savjet dobilo tristotinjak najmlađe djece sa smetnjama u razvoju i njihovi roditelji, ali i roditelji zdrave djece koji se u određenom trenutku nađu pred problemom koji ne znaju riješiti, ističe voditeljica Centra dr. Elizabeta Radonić.
Pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu politiku Zvonimir Šostar kaže da je taj Centar zasad jedini u Hrvatskoj a kroz njega je u dvije godine prošao velik broj djece i odraslih s duševnim smetnjama.