Eiffelov toranj, jedna od najpoznatijih građevina na svijetu, odsad će manje svijetliti da bi se uštedjelo električnu energiju. Naime, 20.000 svjetiljki na pariškoj atrakciji svijetli deset minuta svakog sata nakon sumraka, a odsad će to vrijeme biti dvostruko kraće.
Lampice inače svijetle svakodnevno od 1. siječnja 2000. godine, kad su prvi put zasvijetlile kako bi se proslavio početak novog milenija. No, turistima se ova atrakcija svidjela, pa je tradicija osvjetljivanja nastavljena sve do danas.
Već od idućeg mjeseca Eiffelov će toranj svijetliti dvostruko kraće svaki dan, a godišnja će ušteda energije u gradu Parizu biti znatna. Dok su dosad lampice gorjele 400 sati godišnje, ubuduće će gorjeti tek 200 sati.
Ova je odluka tek dio plana kojim bi Eiffelov toranj, kao i mnogi drugi spomenici, trebao postati "zeleniji", odnosno ekološki prihvatljiviji. Karte za ulazak u toranj i svi dokumenti vezani uz tu građevinu već su napravljeni od recikliranog papira.
Inače, Pariz poznat kao "grad svjetala" upravo je dovršio svoj petogodišnji plan uštede energije, u sklopu kojeg će na 125 spomenika zamijeniti standardne žarulje jodnim halogenim žaruljama koje imaju pet puta veću iskoristivost energije.
S novim žaruljama bit će dovoljno tek 218 kilovata da bi se osvijetlilo 280 pariških spomenika, dok je s običnim žaruljama bilo potrebno čak 927 kilovata. Grad će ovako platiti četiri puta manji račun za električnu energiju.
(NaM)