Tijelo muhe reagira na naše pokušaje da je uhvatimo, mnogo prije nego što ih krila odvedu u sigurnost. Vjerojatno ste se našli u situaciji da hvatate dosadnu muhu po stanu, te je trebalo više od jednog udarca da se riješite tog dosadnog zujanja. Time se pozabavila studija magazina Current Biology, te otkriva zašto je muhe tako teško uhvatiti, piše Scientific American.
Michael Dickinson s kalifornijskog Instituta tehnologije, koristio je digitalnu kameru visoke rezolucije, koja je mogla uhvatiti sve manevre izbjegavanja.
Nakon odgledanih usporenih snimki, vidljivo je da tijelo muhe reagira na naše pokušaje 'egzekucije' muhe, mnogo prije nego što ih njihova krila odvedu u sigurnost.
– 'Obdarena' rasponom vida od 360 stupnjeva, muha prvo izračuna položaj 'udarača' te se pripremi za bijeg unutar 200 milisekundi. Na primjer, kada joj prilazimo od naprijed, ona ispruži svoje srednje nožice naprijed, te se nagne natrag. Ako joj se pak prišuljate s boka, muha će se nagnuti u suprotnom smjeru. Ta pozicija dopušta muhi da odskoči u položaj za letenje, te izađe iz 'opasne zone' - kaže Dickinson.
Dakle, ako želite uhvatiti muhu, Dickinson kaže da morate 'nišaniti' gdje ona ide, a ne gdje je. Ili možete pozvati marince...