!
Istraživanje koje je provela britanska agencija za zaštitu zdravlja pokazalo je da su u jednom od pet automobila u kojima nje bilo tekućine za pranje vjetrobranskog stakla u spremniku pronađeni tragovi bakterije koja uzrokuje legionarsku bolest.
Nasuprot tome, tragovi bakterije nisu pronađeni ni u jednom autu u kojem je bilo dovoljno tekućine za pranje vjetrobranskog stakla.
Istraživanje je pokazalo da osobito veliki rizik da se razbole od legionarske bolesti imaju vozači koji većinu vremena prozor drže otvorenim.
Stručnjaci smatraju da bi čak i jedna petina svih slučajeva legionarske bolesti mogla biti uzrokovana ovakvim oblikom izlaganja bakterijama.
U članku objavljenom u stručnom časopisu European Journal of Epidemiology autori istraživanja opazili su da je dodavanje tekućine za pranje vjetrobranskog stakla „dosad neotkriveni čimbenik rizika i čini se da je izrazito povezan sa sporadičnim slučajevima vanbolničkog izbijanja legionarske bolesti“.
„Jednostavno upozorenje javnosti moglo bi imati veliki značaj širom svijeta jer bi se smanjio broj ljudi koji se razbole ili koji umru zbog legionarske bolesti“, dodali su.
Legionarska bolest oblik je upale pluća koja može završiti i fatalno, a bakterija koja uzrokuje bolest osobito je rasprostranjena u sustavima ventilacije i klimatizacije, bazenima i bojlerima.
Za MojDoktor:
Lovro Lamot, dr.med.