Kim Dieetrich sa sveučilišta University of Cincinnati CollegeIzloženost okolišu zagađenom olovom u djetinjstvu povezuje se s problemima sa zakonom u kasnijoj životnoj of Medicine sa svojim kolegama proveo je dugoročno istraživanje kroz koje je promatrao kako razina olova utječe na rizik uhićenja u odrasloj dobi.
Na početku istraživanja zabilježeno je 250 trudnica iz siromašne četvrti s visokom razinom olova u Cincinnatiju. Kroz istraživanje se njihovoj djeci četiri puta godišnje vadila krv dok nisu ušli u petu godinu, a nakon toga, dva puta do sedme godine.
Godinama kasnije analizirani su njihovi dosjei. Nakon što su matematički neutralizirali faktore poput inteligencije, životnog stila roditelja i socioekonomske faktore usredotočili su se na razinu olova. Došli su do zaključka kako se pomoću razine olova u krvi za vrijeme djetinjstva može predvidjeti vjerojatnost uhićenja u odrasloj dobi.
Prema njihovom objašnjenju postoji povezanost jer što je veća razina olova u djetinjstvu to su manje razvijeni dijelovi mozga u prednjim područjima, a ta područja su zadužena za prosudbe, emotivne reakcije i kontroliranje impulzivnih reakcija među ostalim.
COVERmagazin.com