Kamen spoticanja, osobito kod vegana tj. onih osoba koji jedu isključivo biljnu hranu su nutrijenti koji se nalaze samo u životinjskim namirnicama ili su pak one najbolji izvor određenog nutrijenta. Među tim, nerijetko zapostavljenim nutrijentima u prehrani vegetarijanca i vegana se nalazi i vitamin B12.
Vitamin B12 ima brojne uloge u organizmu. Važan je za sintezu DNA i proteina, potiče rast stanica, sudjeluje u izgradnji živčanih stanica te održavanju normalne funkcije živčanog sustava. Biljke i životinje nisu u mogućnosti proizvesti vitamin B12, već to čine bakterije. Životinje mogu skladištiti vitamin B12 u svojoj jetri i mišićima zbog čega je meso najbolji izvor ovog vitamina. Morske biljke zbog svog kontakta s mikroorganizmima sadrže vrlo male količine vitamina B12.
Deficit vitamina B12 u vegetarijanaca
Zanimljivo je da se izbacivanjem namirnica koje sadrže vitamin B12 simptomi deficita očituju tek nakon 5 ili više godina u odraslih osoba. Tek se u rjeđim slučajevima simptomi javljaju nakon godinu dana. Još su rjeđi slučajevi kada se klinički simptomi deficita javljaju nakon 20 i više godina. Najčešći simptomi deficita vitamina B12 su manjak energije, zujanje u ušima, smanjena osjetljivost na bol, zamagljen vid, oslabljeno pamćenje, konfuzija i halucinacije. Iako nema pravila, simptomi se razvijaju postupno tijekom mjeseci prije nego što se prepozna deficit i najčešće u potpunosti nestaju davanjem vitamina B12. Klinički deficit može uzrokovati anemiju i oštećenje živčanog sustava. Novorođenčad je osobito osjetljiva na nedostatak vitamina B12 i ako se on ne prepozna na vrijeme posljedice mogu biti ireverzibilna oštećenja na živčanom sustavu, pa čak i smrt.
Bez dodataka nije moguće: |
Budući da se vitamin B12 nalazi samo u proizvodima životinjskog porijekla, veganstvo i loše planirana vegetarijanska prehrana mogu rezultirati deficitom ovog vitamina. |
Studija objavljena 1999. godine u Američkom časopisu za kliničku prehranu iznosi rezultate o razini vitamina B12 u krvi 245 australskih lakto – ovo vegetarijanaca i vegana. Podatak o 73 % osoba koje su imale nisku razinu vitamina B12 govori o neupitnoj važnosti adekvatne opskrbe vitaminom B12 u vegetarijanaca. Deficit je bio znatno izraženiji u vegana.
Važno je planirati: |
Može se zaključiti da dobro informirani vegetarijanci i vegani koji su pažljivo isplanirali svoju prehranu ne moraju strahovati od deficita vitamina B12. |
Doktori Wolfgang Herrmann i Jürgen Geisel sa Sveučilišne bolnice u Hamburgu u Njemačkoj, objavili su rad o statusu vitamina B12 u vegetarijanaca u časopisu Clinica Chimica Acta, 2002. godine. U radu su iznijeli činjenice o potencijalnoj štetnosti niske razine vitamina B12 u krvi vegetarijanaca. Naime, niska razina vitamina B12 i folne kiseline odgovorna je za povišenu razinu homocisteina koji predstavlja snažan neovisni čimbenik rizika za pojavu ateroskleroze i bolesti srca. Trajno niska razina vitamina B12 uzrokuje i nepovratna neurološka oštećenja. Autori se posebno osvrću na dojenčad majki veganki i makrobiotičarki. U ove dojenčadi primjećena je povišena razina homocisteina i niska razina vitamina B12.
Kako postići adekvatan unos vitamina B12
Nacionalne preporuke za unos vitamina B12 se razlikuju od zemlje do zemlje. Preporučeni unos u SAD - u iznosi 2.4 μg za odrasle te 2.8 μg za dojilje, dok u Njemačkoj preporuke iznose 3 μg vitamina B12 dnevno. Preporučeni se unos temelji na činjenici da se prosječno apsorbira oko 50 % unesenog vitamina.
Budući da vegetarijanci, a osobito vegani u pravilu unose dovoljno vitamina B12 da se ne razviju klinički simptomi deficita poput anemije i oštećenja živčanog sustava, ali ne i dovoljno da se minimizira potencijalni rizik od bolesti srca i krvožilja te komplikacija u trudnoći, njima se preporuča jedno od sljedećega:
•konzumacija obogaćene hrane dva ili tri puta dnevno kako bi se organizmu osiguralo barem 3 μg vitamina B12 svaki dan, ili
•dnevni unos dodatka prehrani koji osigurava barem 10 μg vitamina B12, ili
•tjedni unos dodatka prehrani koji osigurava barem 2 000 μg vitamina B12
Sve tri opcije bi trebale zadovoljiti potrebe većine osoba s normalnim metabolizmom vitamina B12. Osobama s oslabljenom apsorpcijom vitamina B12 najbolje odgovara treća metoda. Neki rijetki metabolički defekti zahtijevaju drugačiji pristup zadovaljavanja potreba za vitaminom B12, no u tom je slučaju najbolje potražiti pomoć liječnika.
Iz svega navedenoga može se zaključiti da dobro informirani vegetarijanci i vegani koji su pažljivo isplanirali svoju prehranu ne moraju strahovati od deficita vitamina B12.
vitamini.hr