Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član sergia_hr

Upisao:

sergia_hr

OBJAVLJENO:

PROČITANO

2326

PUTA

OD 14.01.2018.

Uloga eteričnih ulja u prirodnoj i aktivnoj njezi kože

Svi koristimo pripravke za njegu kože, čak i muškarci koji smatraju da je kozmetika nešto Ťženskoť koriste vodice ili balzame poslije brijanja, gelove za tuširanje, dezodoranse i slične proizvode.

Većina nas pristupaju njezi kože na tzv. pasivan način. U ovom slučaju termin pasivan ima dvojako značenje- naš stav prema vlastitom zdravlju i način na koji takvi pripravci djeluju na našu kožu.

Pasivan stav
Najjednostavniji način tretiranja kože je povjerovati svim onim reklamama koje susrećemo na svakom koraku (koje nas uvjeravaju da je njihov proizvod baš za Vas) i odšetati do obližnjeg dućana i kupiti taj proizvod.

Ne pitamo se koji su sastojci i kako oni zapravo djeluju na našu kožu. Ustvari, ne razmišljamo o alternativi tj. drugom izboru. Kao i kod drugih stvari u životu, prepuštamo svoje zdravlje u tuđe, Ťprofesionalneť ruke u nadi da će se njihova obećanja ostvariti.

Pasivno djelovanje pripravaka na kožu
Kod svakog komercijalnog proizvoda za njegu kože sigurno ćete naići na barem jedan od slijedećih sastojaka: parafin, vazelin, mineralno ulje.

Kod krema i losina, odnosno onih proizvoda koji sadrže i vodenu i masnu fazu uvijek postoje sintetski emulgatori koji te dvije faze drže zajedno, uz neizbježni dodatak konzervansa koji osiguravaju odgovarajući rok trajanja.

Osnovno svojstvo svih navedenih sastojaka je veličina njihovih molekula koja je daleko prevelika da bi uspjela prodrijeti u kožu.

To znači da nakon što takav proizvod nanesete na kožu, on se ne upija već ostaje na površini kože i ometa prirodne funkcije kože- apsorpciju i eliminaciju.

Jedino što možete postići je površinska podmazanost koja daje osjećaj glatke i nahranjene kože, ali se osjećaj suhoće vraća onog trenutka kada operemo ruke ili se istuširamo, što nam ukazuje da koža ustvari nije dubinski nahranjena.

Takvo djelovanje nije ograničeno samo na kozmetiku Ťza odrasleť, nego i dječja kozmetike se bazira na sličnim sastojcima.

Na primjer, dječje ulje se isključivo sastoji od mineralnog ulja, s eventualnim dodatkom parfema.
Naravno, možete naići i na proizvode na kojima piše da su prirodni ili biljni.

Treba uzeti u obzir da je prirodna materija živa materija i da zasigurno ne može imati rok trajanja od minimalno tri godine. Zamislite samo koliko su te tvari mrtve da se u tako dugom roku ne razviju nikakvi mikroorganizmi! To se prvenstveno odnosi na proizvode koji spajaju masnu i vodenu fazu- kreme, losini, mlijeka za lice ili tijelo.
Posebno treba napomenuti sintetske proizvode koji se prodaju kao eterična ulja.

Prava prirodna eterična ulja imaju u sebi na stotine različitih tvari, od kojih su neke samo u tragovima i nemoguće je napraviti sintetsku mješavinu identičnog sastava u laboratorijima. Uglavnom se izdvajaju sastojci koji su najzastupljeniji u određenom eteričnom ulju i prema tome se napravi umjetna inačica. Osim onog intuitivnog što većina ljudi osjeća- da je prirodno bolje, treba znati da svi ti sastojci djeluju sinergijski i izdvajanje samo nekoliko sastojaka ne daje ulje koje nam može efikasno pomoći kod određene poteškoće.

Aktivan stav
Ako želite preuzeti odgovornost za svoje zdravlje, možete se početi brinuti za svoju kožu aktivno. Na vrlo jednostavan i lak način možete izraditi vlastite pripravke- prva i očigledna prednost je potpuna kontrola sastojaka. Ako Vam se neki sastojak ne sviđa, ili ne odgovara Vašoj koži, jednostavno ga nemojte koristiti. Jedini nedostatak takvog pristupa je količina vremena koje ćete utrošiti.

Međutim, pošto se radi o jednostavnim mješavinama eteričnih ulja i biljnih baznih ulja, radi se samo o nekoliko minuta koliko Vam treba da sastojke izmiješate. Isto tako, rok trajanja koji je vrlo kratak za proizvode u kojima su integrirana masna i vodena faza se znatno produljuje jer se radi samo o masnoj fazi.

Aktivno djelovanje prirodnih pripravaka na kožu
Mješavine eteričnih ulja i biljnih baznih ulja nude vrlo učinkovito rješavanje različitih kožnih poteškoća. Eterična ulja svojim djelovanjem se uzdižu iznad pukog rješavanja fizičkih simptoma a ona djeluju holistički.

Holizam ne gleda ljudsko biće samo kao fizičko tijelo, već kao jedinstven spoj materijalnog tijela, emocija, mentala i duha. Usredotočiti se na jedan od tih aspekata, a zanemariti ostale ne može dovesti do zdravlja, koje je ustvari balans cjeline koju čine ova četiri dijela.

Korištenjem eteričnih ulja tretiramo kožu, tj. organizam, ali istovremeno utječemo na naše raspoloženje i na način razmišljanja. Na isti način kako djeluju eterična ulja, tako i mi sami trebamo prepoznati da izgled kože i kose predstavlja općenito stanje organizma i metabolizma. Jednako važne su funkcije probavnog trakta i balans živčanog i krvožilnog sustava koji zahtjevaju hormonsku uravnoteženost.

Preduvjet za uspješne tretmane kože je održavati zdrav metabolizam. Tako, uz korištenje eteričnih ulja u svakodnevnoj rutini, poželjno je da se zdravo hranite, odlazite na tretmane za uravnotežavanje energije (napr. Reiki, refloksoterapija, aromamasaže), bavite se sportom ili nekim oblicima relaksirajuće rekreacije (kao što je joga), šećete se po prirodi i nikako nemojte zaboraviti duboko disati. Takvim, aktivnim, stilom života dodatni tretmani eteričnim uljima će zasigurno dati izvrsne rezultate.

Eterična ulja, za razliku od sintetskih proizvoda, su potpuno kompatibilna s našom kožom. Kompatibilnost neke tvari označava da je ona već prisutna u našem organizmu (kao što je lecitin) ili da ju organizam prihvaća zbog njenih blagotvornih svojstava.

Još neka bitna svojstva eteričnih ulja su:
1) Prodiru u kožu. Iz tog razloga tretmani s eteričnim uljima su daleko više od samog tretiranja površine kože.
2) Ne gube svoju učinkovitost djelovanja na određenu bakteriju nakog dugog korištenja (kao što se to dešava s antibioticima).
3) Zbog svojeg antiseptičkog djelovanja, do određene granice štite pripravke od kvarenja. Isto tako, čine izvanredne proizvode za problematičnu kožu s aknama.
4) Osiguravaju stimulaciju pomoću tvari koje su slične hormonima. To su molekule čija se struktura povezuje sa stvarnim hormonima.
5) Njihovo djelovanje na kožu je aktivno- to znači da potiču metabolizam i navode organizam da se sam vrati u ravnotežu.

Biljna ulja kao baza za pripravke
Biljna ulja su najvažnija baza koja se koristi za nanašanje eteričnih ulja, a istovremeno djeluju na kožu na izrazito učinkovit način.

Osnovni uvjet je da je ulje hladno prešano i nerafinirano (djevičansko).
Pripremanje uspješnog pripravka za njegu kože uvelike ovisi o izboru baznog ulja. Neka od biljnih ulja koja možete koristiti su: ulje avokada, badema, jojobe, lješnjaka, makadamije, noćurka, ploda divlje ruže, pšeničnih klica i macerati gospine trave (kantarion), nevena i mrkve.

Bademovo ulje je idealno za njegu cijelog tijela jer se dosta dobro upija, njeguje i hrani kožu, a istovremeno se može nabaviti po prihvatljivoj cijeni.
Ulje lješnjaka je jedno od najboljih ulja za kozmetičku upotrebu- lagano je, brzo penetrira u kožu i dosta je stabilno jer sadrži E vitamin. Preporuča se za upotrebu kod problematične kože s aknama.
Ulje makadamije se najbrže upija u kožu- odlično rješenje ako želite brzo unošenje eteričnih ulja u organizam ili ako želite dnevno ulje za lice koje neće ostavljati masni trag.
Ulje pšeničnih klica izvanredno regenerira suhu i ispucanu kožu, naročito je dobro kao pakung za kosu. Stabilizira druga bazna ulja, pa se dodaje oko 10% u sve mješavine da se produlji rok trajanja.
Macerat gospine trave ili popularni kantarion je ulje koje se najčešće koristi za razne kožne probleme.

Ulje ploda divlje ruže
Ulje koje svakako zaslužuje da ga se posebno istakne i obradi.
Ulje ploda divlje ruže (Rosa rubiginosa) je vrlo važno za regenerativnu njegu kože zbog uloge esencijalnih masnih kiselina u stvaranju oštećenih membrana. Karakteristika nezasićenih masnih kiselina kojima je ovo ulje bogato je njihova reaktivnost i sposobnost stimuliranja metaboličkih procesa.
Indikacije za ovo ulje su brojne: povišeni kolesterol i krvni pritisak, problemi s jetrom, probavni problemi, hiperaktivnost kod djece, zatim izrazito suha, ljuskava i oštećena koža, suha i oštećena kosa, akne, ekcemi, hiperigmentacija, ožiljci, opekotine, vene, strije, seboreja. Ustvari, slobodno se može reći da u svaku je mješavinu, za bilo koji problem, dobro dodati barem 10-20% ulja ploda divlje ruže.

Djelovanje eteričnih ulja
Poznavajući osnovna svojstva eteričnih ulja koja se mogu primjenjivati na koži, vrlo je jednostavno napraviti uljnu mješavinu koja odgovara Vašoj koži. Dajte si oduška, koristite ulja intitivno, po mirisu ili po željenim svojstvima- uspjeh sigurno neće izostati.

Lavanda (Lavandula vera, L. officinalis, L. spica)- primjenjuje se za sve kožne probleme. Svakako u svaku mješavinu stavite barem par kapi lavande (ili lavandina) da izbalansira sva ostala ulja. Istovremeno, lavandom se efikasno nanosi stimulirajući kamfor kojeg ona sadrži oko 10%.
Smilje (Helichrysum italicum)- djeluje protuupalno i stimulira stvaranje novih stanica. Nezamjenjivo ulje za hematome, masnice, ožiljke , strije, hemeroide, alergijski osip i rane.
Kamilica- njemačka i rimska (Matricaria recutita i Anthemis nobilis)- protuupalno djelovanje. Obavezno integrirati u mješavine za osjetljivu, kuperoznu kožu, bilo kakve upalne procese, kao i za suhu kožu.
Vratić (Tanacetum annuum)- poput kamilice, djeluje protuupalno. Odlično djeluju u sinergiji.
Ružmarin, kemotip verbenon (Rosmarinus officinalis CT verbenon)- stimulira regeneraciju stanica kože, metaboličke funkcije i eliminaciju toksina. Primjenjuje se za sva stanja gdje je potrebna regeneracija kože.
Sjeme mrkve (Daucus carota)- slično djelovanje kao i ružmarin verbenon. Naočito dobro za revitalizaciju suhe kože.
Timijan, kemotip linalol (Thymus vulgaris CT linalol)- snažno antiseptičko svojstvo, a istovremeno blag za kožu (za razliku od kemotipa timola). Kontrolira mikroorganizme, neizostavan sastojak pripravaka za problematičnu kožu s aknama i mješavina protiv gljivica.
Čajevac (Melaleuca alternifolia)- popularni Tea tree, svojim antimikotičnim djelovanjem izvrsno djeluje na problematičnu kožu.
Niauli (Melaleuca quinquenervia)- djeluje antialergijski, antiseptički i antivirusno. Učvršćuje kožu.
Mirta (Myrtus communis)- osigurava koži elastičnost i vlagu.
Verbena (Lippia citriodora)- stimulira i uklanja toksine. Za razliku od ostalih citrusa, ne iritira kožu.
Cistus (Cistus ladaniferus)- djeluje protiv bora i istovremeno sprečava krvarenje iz malih rana (idealno za male ranice od brijanja).

Još neka ulja odgovarajuća za primjenu na koži su redom: inula (Inula graveolens), ruža drvo (Aniba rosaeodora), ylang- ylang (Canaga odorata), melisa (Melissa officinalis), geranij (Pelargonium x asperum), ruža (Rosa damascena), sandal (Santalum album), palmarosa (Cymbopogon martinii), nard (Nardostachys jatamansi), jasmin (Jasminum grandiflorum), neroli (Citrus aurantorium), pačuli (Pogostemon cablin), lemongras (Cymbopogon citratus).

Koristeći pomno odabrana ulja, stanja uzrokovana stresom, toksinima ili krivom prehranom se mogu promijeniti i može se postići stanje balansa. Ali, regeneraciji kože najbolje je pristupiti sa stavom realističnog očekivanja i strpljenja.

Nemojte očekivati instant rezultate preko noći, jer priroda tako ne funkcionira. Dozvolite tijelu da se vrati u uravnoteženo stanje, jer kada se to dogodi, rezultati će biti dugotrajni.

Potencijalne opasnosti kod korištenja eteričnih ulja na koži

Vrlo često možemo čuti da se eterična ulja ne smiju koristiti direktno na koži, odnosno u nerazrijeđenom obliku. Takva generalizacija u principu nije opravdana. Razlog je slijedeći: postoje ulja koja u vrlo niskim koncentracijama (napr. u 2%-tnoj otopini) mogu izazvati određene probleme na koži, dok neka druga se mogu nanijeti direktno na kožu bez ikakvih negativnih posljedica. Neželjene kožne reakcije u većini slučajeva su uzrokovane korištenjem patvorenih, industrijskih ulja, a ne koncentracijom.
Za neka ulja se zna da mogu uzrokovati kožne reakcije i njih ne treba nanositi na kožu. Njihovu primjenu treba bazirati isključivo u lampicama i difuzerima.

To se prvo odnosi na ulja koja sadrže fenole i to su redom: timijan (Thymus vulgaris), origano (Origanum compactum), satureja (Satureja hortensis, S. montana).

Zatim, koža može reagirati na cimet (Cinnamomum zeylanicum) i klinčić (Eugenia caryophyllata). Ova četiri ulja svakako treba izbjegavati stavljati na kožu.

Neka ulja se mogu koristiti, ali uz oprez. Tako menta (Mentha x piperita) može izazazvati pothlađivanje, naročito kod djece, borovica (Juniperus communis) može iziritirati bubrege, a kadulja (Salvia officinalis), tuja (Thuja occidentalis) i izop (Hyssopus montana, H. officinalis) mogu biti neuro i hepato- toksični. Ulja od igličastih biljaka poput jele (Abies alba) ili bora (Pinus sylvestris) mogu iritirati kožu zbog oksidacije.

Fototoksičnost
Fototoksičnost je kožna reakcija koja nastaje kada se koža tretirana određenim uljem izloži UV zrakama. Ova reakcija izgleda kao opekotine od sunca i nestaje nakon 2- 3 dana.
Eterično ili bazno ulje je fototoksično jer neki njihovi sastojci (kumarini) apsorbiraju energiju UV zraka više od kože i tada tu energiju otpuštaju tako da reagiraju s kožom. Znači, ta ulja sama po sebi ne predstavljaju nikakvu opasnost, već samo ako se nakon nanošenja izlažemo UV zrakama.
Eterična ulja koja sadrže kumarine, tj. fototoksična ulja su svi citrusi, zatim kela (Ammi visnaga), anđelika (Angelica archangelica), estragon (Artemisia dracunculus), tagetes (Tagetes patula). Malo je poznata činjenica da i lavanda sadrži male količine kumarina. Fototoksično bazno ulje je macerat gospine trave- kantarion.

Kod korištenja eteričnih ulja u njezi kože bitno je biti svjestan svih opasnosti, ali istovremeno ne treba dozvoliti da Vas sigurnosni podaci zastraše.

Ako slijedite slijedeće naputke, sigurno nećete pogriješiti i imat ćete puno uspjeha!

1. Izbjegavajte toksična ulja u ulja koja sigurno izazivaju iritacije.
2. Započnite s visoko razrijeđenim uljima da bi izbjegli reakcije, iritacije i alergije. Najbolje je započeti s 2% mješavinom- na 50 ml baznog ulja dodajte 20 kapi eteričnog ulja. Kasnije tu koncentraciju možete povećavati.
3. Budite svjesni da svaka osoba može individualno reagirati, čak i na sigurna eterična ulja. Takve reakcije su privremene i ne izazivaju trajna oštećenja kože.
4. Koristite vlastiti zdrav razum. Vjerujete svojoj intuiciji, ako joj se prepustite, sigurno Vas neće iznevjeriti.


Vlatka Golubić

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Hvala Bglavac, također.

    30.11.2024. 15:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend. Lp

    30.11.2024. 07:56h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info