Koja je razlika izmedu zakonskog i kriminalnog nasilnog pobacaja? Sa stvaranjem velikih monoteistickih religija, odnosno nacionalnih država, kojima su u nerodenoj djeci vidjele potencijalne ljudske resurse, na abortus se s vremenom pocelo negativno gledati. Taj se stav manifestirao u mnogim zakonodavstvima koje su zabranile abortus.
Pocetkom sedamdesetih pod utjecajem feminizma abortus se poceo legalizirati pod odredenim uvijetima.
Prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlucivanje o radanju djece, cl. 15 st. 2. u Republici Hrvatskoj žena može legalno izvršiti prekid trudnoce bez dozvole komisije, ukoliko se radi o trudnoci koja traje do 10 tjedana. Prema istom Zakonu te na temelju rješenja Ministarstva zdravstva od 01.09.1996. godine prekid trudnoce se može obaviti u samo za to ovlaštenim stacionarnim zdravstvenim ustanovama.
Prekid trudnoce je uvijek veliki stres za ženu, i emotivno i fizicki, sve to znam. Smatram da djevojke i mlade urbane žene danas ne planiraju vjencanje i trudnocu sve do kasnih dvadesetih i ranih tridesetih godina. Jako je puno mladih žena i muškaraca u srednjim tridesetim da nisu u braku i nisu roditelji. Netko voli studirati, netko izgraditi karijeru i napredovati, netko dangubiti bez cilja i svi oni samtraju da je dijete smetalo.
Mifegyne su tablete za prekid trudnoce. Nekada se ovaj proizvod koristi za medikamentni prekid trudnoce, a nekada za pripremu grlica materice za prekid trudnoce, i u oba slucaja je prilicno efikasan. Uspješnost mu je 98,5%. Koje su prednosti ovakvog postupka? Izbegava se rizik povezan s anestezijom, kao i s kirurškom intervencijom, i cuvaju se grlic i unutrašnjost materice, tako da je rizik od sekundarnog steriliteta znatno umanjen.
Trudnoca se može završiti i sukcijom. Tom prilikom grlic materice se ne dilatira, a u matericnu šupljinu uvodi se cjevcca ciji je drugi kraj pricvršcen na vakuum aparat. Usisavanjem sadržaja matericne šupljine sprovodi se ova intervencija, koja se u zapadnim zemljama, gde prekid trudnoce nije dozvoljen zbog katolicke crkve, popularno naziva "regulacija menstruacije".
Najveci broj abortusa obavljen je u Primorsko-goranskoj, Sisacko-moslavackoj i Istarskoj županiji, a najmanji u Splitsko-dalmatinskoj, Dubrovacko-neretvanskoj i Brodsko-posavskoj županiji. Najveci broj žena koje traže prekid trudnoce u braku je, životne dobi 30-40 godina, a slijede ih žene bez djece i žene s dvoje djece. Zabrinjava porast ucestalosti abortusa kod adolescentica, kao i nesmanjivanje broja ostalih vrsta abortusa
petra korlaet: www.javno.hr