Antropološka smjernica određuje utjecaj ovog područja na pozitivne, dugotrajne i cjeloživotno značajne promjene morfoloških, motoričkih i funkcionalnih obilježja djece i učenika. Morfološki utjecaj podrazumijeva učinke na sastav tijela unutar kojega se ističe poboljšanje kakvoće koštano-mišićnog sustava, povoljan odnos između količine mišićne mase i potkožnog masnog tkiva te prevencija pretilosti. Motorički utjecaj odnosi se na razvoj svih motoričkih sposobnosti, dok su funkcionalni (fiziološki) učinci prije svega usmjereni na poticanje funkcija krvožilnog i dišnog sustava te na imunološki sustav koji pozitivnim djelovanjem osigurava visoku razinu zdravlja i prevenciju akutnih i kroničnih bolesti.
O
brazovna smjernica zasniva se na usvajanju i usavršavanju kinezioloških teorijskih i motoričkih znanja te na poboljšanju motoričkih postignuća djece i učenika. Odgojna smjernica odnosi se na stvaranje pozitivnog sustava vrijednosti prema tjelesnom vježbanju s ciljem da redovito tjelesno vježbanje učenika, već tijekom školovanja, postane sastavni dio kulture življenja.
Z
nanja, sposobnosti, postignuća i vrjednote stečene ovim područjem izravno utemeljuju i unapređuju zdravlje djece i učenika, omogućuju stvaranje pozitivne osobnosti te kvalitetno osmišljavaju život u školi, obitelji i društvu. Spoznaje i iskustva iz ovog područja bitak su prilagodbe na različita emocionalna stanja tijekom života, omogućuju odgovoran odnos učenika prema sebi, prema drugima i prema svemu što ga okružuje. Zato tjelesno i zdravstveno područje za razvoj pojedinca i njegovo sudjelovanje u društvenom životu poprima univerzalnu vrijednost.
Svrha tjelesnog i zdravstvenog područja je poticanje pravilnog rasta, razvoja i zdravlja, podmirenje biopsihosocijalnih motiva za kretanjem, optimalno razvijanje sposobnosti i osobina, stjecanje i usavršavanje kinezioloških teorijskih i motoričkih znanja, poboljšanje motoričkih postignuća i postizanje primjerenih odgojnih učinaka.
T
emeljni sadržaji
Te
meljni sadržaji tjelesnog i zdravstvenog područja omogućuju djeci i učenicima, po odgojno-obrazovnim ciklusima, usvajanje teorijskih i motoričkih znanja koja ih međupovezano pripremaju za život i rad u budućnosti.
Sadržaji pridonose razumijevanju općih zakonitosti rasta i razvoja te usvajanju osnovnih i posebnih znanja o čuvanju i unaprjeđenju zdravlja. Spoznaje o razvoju i promjenama morfoloških, motoričkih i funkcionalnih obilježja pod utjecajem tjelesnog vježbanja predstavljaju osnovu za učenikovo samostalno doziranje, distribuciju i kontrolu opterećenja. Sadržaji o pojedinačnom odabiru tjelovježbenih aktivnosti, vrjednovanju osobnih učinaka i postignuća omogućuju prilagodbu tjelesnog vježbanja osobnosti, potrebama i interesima učenika. Saznanja o provedbi samostalnog tjelesnog vježbanja u funkciji su učinkovitog oporavka tijekom školovanja i provođenja aktivnog odmora
tijekom života. Sadržaji o postizanju optimalnog sastava tijela, prevenciji pretilosti i razvijanju funkcionalnih i motoričkih sposobnosti značajni su za skladan rast i razvoj učenika. Motorička znanja i sadržaji za razvoj sposobnosti uzimaju u obzir biološke i popratne psihosociološke spolne različitosti, zbog čega posebno usmjeravaju rad s učenicama, a posebno rad s učenicima. Temeljni sadržaji omogućuju rad s darovitim učenicima i učenicima s teškoćama i omogućuju im individualno postizanje najviše razine znanja i razvoja sposobnosti. Usvajanje i usavršavanje utilitarnih motoričkih znanja i razvijanje specifičnih sposobnosti usmjerenih prema određenim zanimanjima, osiguravaju dugotrajnost radnog vijeka. Svi sadržaji iz ovog područja primjenjivi su u izvannastavnim i izvanškolskim tjelovježbenim aktivnostima djece i učenika. Primjenu nalaze na lokalnim, županijskim, državnim i međudržavnim športskim natjecanjima, školskim športskim priredbama, na zimovanjima, ljetovanjima i u slobodno vrijeme učenika.
Temeljni sadržaji odgajaju djecu i učenike promicanjem uljuđenog ponašanja i usvajanjem općih ljudskih i športskih vrjednota. Sadržaji upućuju na nenasilno rješavanje problema, razvijaju sposobnosti emocionalne samoregulacije i kontrolu agresivnosti. Značajni su za razvijanje samopouzdanja, poticanje ustrajnosti i svladavanje straha, a u funkciji su razvijanja pozitivnih osobina ličnosti i afirmacije učenika. Razvijaju suradničko ponašanje, potiču pomaganje drugima i poštivanje dogovorenog čime se osposobljavaju za timski rad. Spoznaje o lokalnoj i nacionalnoj športsko povijesno-kulturnoj tradiciji odgajaju učenika za vrjednovanje i čuvanje baštine svojega zavičaja i domovine.
Sadržaji tjelesnog i zdravstvenog područja izravno utječu na pravilan rast, optimalan razvoj i zdravlje te stvaraju odgojne vrjednote. Zadovoljavaju biopsihosocijalne motive za kretanjem, povećavaju radnu sposobnost, pridonose razumijevanju i prihvaćanju kulturnih, nacionalnih, socijalnih, spolnih i drugih različitosti čime učinkovito pripremaju učenika za radni vijek i sudjelovanje u društvenom životu.
Ciljevi tjelesnog i zdravstvenog područja
Učenici će:
− tjelesnim vježbanjem trajno poticati skladan rast i razvoj
− usvojiti i znati primjenjivati kineziološka teorijska i motorička znanja
− ciljano razvijati morfološka obilježja, motoričke i funkcionalne sposobnosti
− tjelesnim vježbanjem povećavati radne sposobnosti
− razviti svijest o važnosti čuvanja, unaprjeđivanja i promicanja zdravlja
− imati odgovoran i objektivan odnos prema stanju i razvoju svojih antropoloških obilježja
− znati pravilno odabrati i primjenjivati sadržaje tjelesnog vježbanja
− znati pravilno i samostalno provoditi tjelesno vježbanje
−
biti osposobljeni za praćenje i vrednovanje osobnih postignuća
−
znati primjenjivati osnovna teorijska i motorička znanja u svakodnevnom životu
−
postići primjerenu razinu motoričkih postignuća 67
−
razvijati motoričko izražavanje i stvaralaštvo
−
biti poticani i usmjeravani prema športu i športsko-rekreacijskim aktivnostima
−
naučiti plivati i usavršiti znanje plivanja
−
razvijati pozitivne osobine ličnosti
−
izgrađivati humane međuljudske odnose
−
razviti ekološku svijest
−
razumjeti potrebu očuvanja športske povijesno-kulturne tradicije i baštine.
U
čenička postignuća na kraju prvoga i drugoga odgojno-obrazovnog ciklusa
U
čenici će:
−
usvojiti i usavršiti opća i usvojiti specifična kineziološka teorijska i motorička znanja
−
postići primjeren sastav tijela
−
razvijati motoričke i funkcionalne sposobnosti
−
steći temeljna znanja o važnosti čuvanja i unaprjeđivanja zdravlja
−
biti osposobljeni za primjenu jednostavnih tjelesnih aktivnosti
− biti osposobljeni na samostalno vježbanje i usvojiti znanja o samostalnoj kontroli tjelesnog vježbanja
− imati povećanu motivaciju za osobni napredak u različitim športskim aktivnostima
− biti osposobljeni za timski rad
−
razumjeti potrebu za suradničkim ponašanjem i nenasilnim rješavanjem sukoba
−
imati razvijenu svijest o potrebi poštivanja temeljnih pravila športskog ponašanja
−
razumjeti opće ljudske vrijednosti
−
naučiti prepoznati pozitivne osobine ličnosti u svrhu stvaranja pozitivnog stava o sebi
−
uvažavati međusobne različitosti
−
razviti snošljivost (toleranciju) prema učenicima s teškoćama
−
razumjeti potrebu pomaganja drugim učenicima u svladavanju motoričkih zadataka
−
imati razvijenu sposobnost emocionalne samoregulacije u odnosu prema okolini
−
upoznati osnovne spolne razlike sa stajališta tjelesnog vježbanja
−
moći prepoznati razinu osobne darovitosti za određene športove.
www.mzos.hr
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1020
OD 14.01.2018.PUTA