NASA-in teleskop otkrio je galaksiju udaljenu 12 milijardi godina, koja proizvodi više od 4000 zvijezda godišnje. Znanstvenici su promatrajući svemir kroz teleskope, koji mogu vidjeti više od 12 milijardi godina unazad, uočili 'tvornicu zvijezda' – galaksiju koja proizvodi tako velik broj zvijezda da su je astronomi nazvali 'baby boom galaksija.
Udaljena galaksija proizvodi više od 4000 zvijezda godišnje. U usporedbi s našom Mliječnom stazom koja godišnje proizvede oko 10 zvijezda, to je uistinu velik broj.
Galaksija se nalazi u fazi velikog baby booma jer proizvodi većinu svojih zvijezda u isto vrijeme. Kad bi se slična stvar događala s ljudima na Zemlji, znanstvenici tvrde svi bismo bili otprilike iste starosti.
Ta super plodna galaksija je od nas udaljena 12,3 milijardi svjetlosnih godina. Svemir je star oko 13, 4 milijarde godina. Stoga su znanstvenici zaključili da je galaksija počela izbacivati zvijezde u vrijeme kad je svemir imao oko 1,3 milijarde godina. Svjetlosna godina je udaljenost koju svjetlo proputuje u godinu dana.
Astronomi će provesti daljnja promatranja i istraživanja kako bi pokušali doznati prolaze li sve galaksije iz tog vremena u razvoju svemira 'baby boom' fazu ili je to slučaj samo kod ove tvornice zvijezda.