Izgled crne udovice:
Tijelo ovog pauka je baršunasto crne boje, obraslo kraćom i dužom čvrstom dlakom. Na leđima se nalaze crvene mrlje kojih u školskom primjerku ima 13, ali često taj broj može biti vrlo različit ili, pak, mrlja uopće nema. Ženka je veća, pa oplođena može doseći dužinu tijela i do 18mm, dok je mužjak znatno manji i ne prelazi veličinu od 3-5mm.
simptome, pa čak i smrt u posebno rizičnoj populaciji. A prema slučaju Jure Ćoza (46) iz mjesta Vinjerac kraj Zadra, koji je prva ovogodišnja žrtva crne udovice, sezona ugriza ovih pauka upravo je započela.
Stručnjaci koji se bave ovim kukcima došli su do saznanja kako do najezda ovih pauka dolazi ciklički svakih tri do četiri godine, a po svemu sudeći upravo se ovo ljeto očekuje njihova invazija.
Najveći broj staništa na zemlji crljenici
Crna udovica obično gradi svoju mrežu vrlo blizu zemlji, uz rubove jaraka, u žitu ili travi, ispod ili kraj velikog kamenja. Može ih se pronaći i u dupljama drveća, kod mladih izbojaka maslina u opožarenim maslinjacima, ali ponekad i u lišću, gustoj makiji, šikari i to naročito u krajevima sa zemljom crljenicom.
No, treba imati na umu da se često zadržava i na duže vrijeme parkiranim građevinskim strojevima, posebice na mjestima gdje gradnja cesta ugrožava njihovo prirodno stanište, zbog čega se ovi pauci spuštaju u naseljena područja, pa ih se može pronaći i u napuštenim vozilima, garažama, stajama, šupama, kao i vanjskim zahodima.
Treba imati na umu da po svojoj prirodi crna udovica nije agresivan pauk te da do ugriza dolazi kada se osjeća ugroženom, odnosno kad ljudska koža dođe u doticaj s njenim dlakama prekrivenim tijelom, pa se ona instinktivno brani ugrizom i injekciranjem neurotropnog otrova.
Za djecu do 15 kilograma ugriz je smrtonosan
U Hrvatskoj najviše crnih udovica ima u Istri i Dalmaciji, posebice u zadarskom zaleđu, gdje je gotovo svake godine zabilježeno i do sedam ugriza toga pauka. Najčešće žrtve crne udovice su poljoprivrednici, dok su najugroženija skupina djeca, posebice ona lakša od 15 kilograma, za koje je ugriz ovog pauka smrtonosan.
U prosjeku smrtnost od ugriza crne udovice je pet posto i to u slučajevima neliječenih ugriza kada smrt nastupa kao posljedica gušenja kojem su prethodile konvulzije.
Naime, nakon što dođe do ugriza crne udovice koji je gotovo bezbolan, pa često prođe i nezapažen, mjesto ugriza nešto malo pocrveni, a do ozbiljnijih simptoma dođe tek nakon sat vremena, kada započinje izrazito bolno grčenje mišića oko mjesta ugriza.
Nakon toga, grčenje se širi na grupe većih mišića, kao što su leđni, grudni, bedreni i trbušni, koji liječnike često zna dovesti do krivih zaključaka. Naime, bolni tonički grč trbušnih mišića može biti toliki da imitira akutni abdomen, te navede liječnika da se radi o upali slijepog crijeva ili drugoj akutnoj kirurškoj bolesti.
Nakon seruma potrebno je dva do pet dana do oporavka
Od ostalih simptoma pojavljuje se mučnina i povraćanje, glavobolja, profuzno znojenje, pritisak u grudnom košu, anksioznost te porast krvnog tlaka i ubrzani rad srca.
Intenzitet reakcije i klinička slika ovise od osobe do osobe, posebice o njihovoj životnoj dobi i zdravstvenom stanju, kao i o mjestu ugriza.
Mala djeca i stare osobe te srčani bolesnici imaju veći rizik od razvoja komplikacija, no obično se ugrižena osoba u potpunosti oporavi unutar dva do pet dana ukoliko primi uobičajenu sistemsku trostruku terapiju koja se sastoji od analgetika protiv bolova, miorelaksatora protiv grčenja mišića, te intravenska primjena kalcijevog glukonata.