Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
488
OD 14.01.2018.PUTA
Štedne žarulje
Štedne žarulje koje ne štede i štete zdravlju
U sveopćoj histeriji oko zaštite okoliša i ekologije te primjeni proizvoda koji, navodno, ne štete prirodi, a usput doprinose štednji energije i novaca (kako državnog tako i kućnog) ne primjećuju se negativne strane tih ekološki prihvatljivih proizvoda.
EU započinje proces zabrane proizvodnje i uporabe uobičajenih žarulja kako bi građani Europske unije kupovali i koristili isključivo eko žarulje. Međutim, liječnici upozoravaju na štetne posljedice uporabe eko žarulja, posebno zbog specifičnog zračenja tih žarulja.
Znanstvenici i liječnici tvrde da je najkvalitetniji izvor neprirodnog svijetla upravo klasična žarulja. Istraživanja su pokazala da se uporaba eko žarulja može povezati s gotovo svim bolestima današnjice, primjerice, dijabetes, osteoporoza, poremećaji imunološkog sustava. Svijetlost iz takvih žarulja može povećati rizik oboljenja od raka dojke i prostate. Znanstvenici upozoravaju da je neprihvatljiva i uporaba žive u eko žaruljama.
Svijetlost iz eko žarulja može ozbiljno narušiti zdravlje osoba koje nose stare leće ili pak leće bez UV zaštite. Nije isključeno niti štetno djelovanje na žutu pjegu oka koja je važan dio mrežnice koja pak sadrži mnogo fotoreceptora.
Niti na području štedljivosti i ekološki prihvatljivog proizvoda eko žarulje ne ispunjavaju očekivanja. Istraživanja i testiranja pokazala su da eko žarulje uštede manje energije nego što je navedeno na samom proizvodu. K tome, emitiraju elektrosmog, ne svijetle dovoljno jako, i prije se pokvare nego što to proizvođači tvrde. Ako još dodamo i cijenu eko žarulje koja je i do 15 puta skuplja od klasične onda se s pravom možemo upitati što to, zapravo, mi kupujemo?
Do navedenih spoznaja i rezultata došli su njemački znanstvenici i liječnici u suradnji sa specijaliziranim časopisom “Ekotest”. Što rade hrvatski instituti i zavodi za kontrolu kvalitete proizvoda? Ništa.
Upozorenja o štetnosti nekog proizvoda iznose samo onda kada je određeni proizvod već nanio neki oblik štete odnosno kada upozorenje stigne iz drugih država (redovito Zapadnih koje ipak brinu o zdravstvenom stanju svojih građana). Normalno za državu u kojoj vrlo često deklaracije na proizvodima nisu na službenom standardnom književnom jeziku.
Preuzeto sa http://www.moj-solin.com