Istraživanje profesora dr. Marka L. Unruha i njihovih pomoćnika sa Sveučilišta u Pittsburghu, ili, kako je to stručno nazvao dr. Unruh, "polisomnigrafija", pokazalo je da se na probleme sa spavanjem u starije populacije može utjecati, "ne gledajući jednostavno na taj problem kao na problem povezan sa starošću kod kojega se ne može ništa poduzeti".
U istraživanju je sudjelovalo 5407 starijih osoba koje su ispunile upitnik o spavanju i kvaliteti sna.
Istraživanje je pokazalo i razliku u spavanju i kvaliteti sna muškaraca i žena. Kod starijih su muškaraca, ustvrdili su znanstvenici, godine povezane s manje dubokim snom. Starije žene imaju više problema kada treba utonuti u san.
"Kada se osobe treće životne dobi žale liječniku na lošu kvalitetu sna, treba ih svakako shvatiti ozbiljno, jer, prema zadnjim istraživanjima, starija životna dob nije u tako snažnoj vezi s pogoršanim spavanjem kako se ranije vjerovalo", rekao je dr. Unruh.
On i njegovi kolege predlažu razne načine kojima se starijim osobama može pomoći da postignu kvalitetniji san – bihevioralna terapija, biofeedback, utjecaj na eventualni stres ili propisivanje određene količine benzodiazepina (primjerice Xanaxa) ili melatonina.
"Na našem Sveučilištu u Pittsburgu primjenjuje se program poboljšanja kvalitete sna za osobe starije životne dobi", rekao je dr. Unruh.
Hina