Upravo je ova zemljopisna izliranost jedan od čimbenika zbog kojega državljani te male, životopisne zemlje u njedrima Pirineja žive najdulje na svijetu.
Život daleko od svakodnevnog stresa, donio im je status šampiona u dugovječnosti, barem prema najnovijem istraživanju Američkog odjela za praćenje starosti stanovištva, kojega donosi CNN.
Prosječan državljanin Andore može se nadati životnom vijeku od najmanje 85 godina, što je pak najdulje od bilo kojeg drugog žitelja zemlje.
Dr. Albert Font, ravnatelj Klinike za stare osobe u Androi je uvjeren da upravo život u planinama, općenito daje preduvjete za dugovječnost. Smatra da on potiče na zrave navike, bavljenje sportom, umjerenu prehranu te harmoniju duga i tijela, što je i njegovim zemljacima donijelu titulu najdugovječnijih žitelja Zemlje.
Napominje kako je Andora zahvaljujući svom izoliranom položaju bila i mimo svih događanja, pa tako i ratova u posljednjih 700 godina.
Uz žitelje Andore, najdulje na svijetu žive državljani Japana, u prosjeku 82, 1 godinu, dok je život poprilično dug i u San Marinu s prosječnih 82 doživljene godine starosti. Slijede Singapur također s 82 godine, Australija 81,6 te Kanada čiji žitelji žive u prosjeku 81,2 godine.
Najkraći životni vijek imaju državljani Angole s 38,2 godine, Zambije sa 38,6 godina prosječne starosti. U Lesotu se u prosjeku živi 40,4 godine, dok u Sieerra Leoneu 41,2 godine, podaci su Svjetske zdravstvene organizacije.