Za ovakve vrtove važe pravila da su biljke potpuno u staklu ili nekom drugom prozirnom materijalu, tako da je pristup vazduha ograničen, a rezultat toga je vlažan vazduh koji potpuno godi biljkama.
To je razlog da se u terarijumu mogu uzgajati vrlo osjetljive biljke koje bi u sobnoj atmosferi izgledale daleko lošije.
Izbor vrsta zavisi od mjesta na kome se terarijum nalazi.
Ako je na dovoljnoj udaljenosti od izvora svijetla tada se mogu zasaditi paprati i druge biljke zelenih listova. Kao dio prozora terarijum pruža idealan dom orhidejama, biljkama egzotičnih listova, kao i svim biljkama koje cvjetaju i kojima pogoduje vlažan vazduh i sunce.
Zašto terarijum ima sporednu ulogu među aranžmanima sobnog bilja teško je razumjeti. Nije stvar u cijeni, jer se prikladna posuda može naći u gotovo svakom domu. Sve što vam treba jeste prazan akvarijum, veća boca ili veća čaša prikladne izrade. Uslov je da su posude prozirne, sa suženim gornjim dijelom ili takvim koji se može pokriti staklom ili nekom providnom tkaninom. Kućice za paprati bila su prava manija polovinom prošlog vijeka, a služile su i kao dom drugim biljnim vrstama željnima vlage.
Vrt u boci nije lako napraviti, potrebno vam je alat i dosta spretnosti. Prvo boca mora biti čista i suva, zatim se pomoću papirnog lijevka na dno boce stavlja sloj šljunka, dodaje se sloj drvenog uglja, a zatim grubljeg komposta.
Zatim se počinje sa sadnjom različitih biljaka. Pribor za sadnju sastoji se od kašičice pričvršćene za štap i još jednog štapa. Kada je vrt zasađen, treba ga zaliti sa kanticom sa dugim nastavkom ili malom štrcaljkom, koju možete praznu koristiti kako bi skinuli prašinu sa listova.