Znanstvenici su otkrili da majčino životno iskustvo tijekom djetinjstva ima direktan utjecaj na pamćenje i sposobnost usvajanja novih znanja njenih potomaka.
Saznali su da su, bar kod miševa, majke koje su imale djetinjstvo puno igračaka, koje su se družile i vježbale dobile bistrije potomke.
Ako se sličan fenomen javlja kod ljudi, to bi moglo pojasniti zašto obrazovana viša srednja klasa ima potomke koji postižu bolji uspjeh tijekom školovanja.
U zajedničkoj studiji Sveučilišta Rush i Sveučilišta Tufts u Bostonu zaključeno je da energično djetinjstvo popravlja pamćenje kod budućih potomaka spomenutih djevojčica.
Tim koji je objavio svoja saznanja u časopisu Journal of Neuroscience izložio je male mišice obogaćenoj okolini – igračkama, društvu i vježbi.
Sa stimulacijom su prestali početkom puberteta i po završetku adolescentske dobi su ih oplodili. Rezultati koje je teško objasniti pokazali su da su njihovi potomci u globalu bili bistriji. To se dogodilo i ako njihovi potomci nisu sami bili izloženi stimulirajućoj okolini.
Kako bi dokazali da nije stvar u odgoju, već u onom što se odvija u majčinoj utrobi za vrijeme razvoja ploda, potomke majki sa "sretnim djetinjstvom" dali su na odgoj mišicama koje nisu živjele u obogaćenoj, stimulativnoj okolini, ali oni su se i dalje pokazali bistrijima od drugih.
Net.hr