- Prins Rahotep, Muzej u Kairu
Snimke mumija sugeriraju da su i stari Egipćani, barem oni bogatiji, uživali životni stil poguban za zdravlje srca. Cigarete i pomfrit nisu konzumirali pa su krivci za njihovo loše stanje negdje drugdje. Velik broj pripadnika više klase starog Egipta, koji se na slikama često prikazuju u nosiljkama i ležećim pozama okruženi delicijama, patilo je od krvožilnih bolesti koje su dramatično povisivale njihove šanse da dobiju srčani ili moždani udar.
Liječnici su to zaključili nakon pregledavanja snimki 20 egipatskih mumija starih više od 3.500 godina. Skenovi otkrivaju znakove ateroskleroze, po život opasnog stanja pri kojem se masnoća i kalcij nakuplja u arterijama zagušujući prolaz i ukrutujući inače elastične stijenke.
Ideju za istraživanje jedan od uključenih znanstvenika dobio je prilikom obilaska Muzeja egipatskih starina u Kairu ugledavši mumiju faraona Merenptaha koji je umro 1203 prije Krista u dobi od 60 godina na kojoj je pisalo i da je imao artritis, bolesti arterija i bolest zubi.
Američki i egipatski znanstvenici dobili dozvolu da pregledaju mumificiranog faraona i druge izložene ili spremljene mumije u muzejskom podrumu. Unatoč iznimnoj starosti 16 mumija imali su uočljiva srca i arterije. Među njima, 9 je imalo dokaze o aterosklerozi. Debele kalcificirane naslage bile su vidljive u arterijama ili na mjestima gdje bi se arterije trebale prolaziti. A kod nekih je pojedinaca čak 6 različitih arterija imalo znakove bolesti.
Najstarija među oboljelima bila je dvorska dama kraljice Ahmose Nefertiti, Rai, koja je nekih 200 godina starija od kralja Tutenkhamuna. U trenutku svoje smrti oko 1530 pr. Kr. imale je između 30 i 40 godina.
Gregory Thomas sa Sveučilišta California u Irvineu kaže: "Ateroskleroza je danas raširena bolest i unatoč razlici između sadašnjeg i životnog stila i onog u prošlosti ustanovili smo da je bila vrlo uobičajena u drevnom Egiptu visokog socio-ekonomskoh statusa koji su živjeli nekih 3000 godina prije nas."
"Da bi u potpunosti razumijeli ovu bolest morali bi dakle gledati i na druge osim uobičajenih faktora rizika."
Nemoguće je saznati kako su se ovi drevni Egipćani hranili no poznato je da su goveda, guske i patke bili često na meniju.
"Iako ne možemo znati je li ateroskleroza uzrokovala smrt bilo koga od njih možemo potvrditi da je bila prisutna kod mnogih," rekao je Thomas.
Istraživanje je objavljeno u Journal of the American Medical Association.