Mreža škola bez arhitektonskih barijera – prostornih prepreka
Mreža škola bez arhitektonskih barijera - projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa kojemu je cilj prostorno prilagoditi dovoljan broj škola u svakoj županiji radi ravnomjerne dostupnosti školovanja učenicima s većim motoričkim teškoćama, započet je 2005. godine
Uključivanje/inkluzija učenika s teškoćama u redoviti odgojno obrazovni sustav jedno je od najvažnijih načela odgojno-obrazovne politike na svjetskoj razini. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa u svojemu se strateškom dokumentu Plan razvoja sustava odgoja i obrazovanja 2005.-2010. jasno opredijelilo za takav pristup, osiguravajući učenicima s teškoćama potrebnu podršku.
S tim je ciljem 2005. godine, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa pokrenulo projekt Mreža škola bez arhitektonskih barijera, kako bi učenici s većim motoričkim teškoćama ostvarili svoje pravo na školovanje u blizini mjesta stanovanja i odrastanje u vlastitoj obitelji. U suradnji s Hrvatskim savezom udruga tjelesnih invalida i lokalnom zajednicom ispitalo se stanje i utvrdile potrebe glede prilagodbe školskih prostora. Time su se prvi put u Republici Hrvatskoj osigurali uvjeti za izradu plana mreže škola po kriteriju osiguranja prostorne pristupačnosti za ukupno 1.294 učenika s većim motoričkim tešoćama, koliko ih, u 2008./2009. školskoj godini, pohađa nastavu i to u osnovnim školama 1.092 učenika i srednjim 202 učenika.
Nacionalna strategija jedinstvene politike za osobe s invaliditetom 2007. - 2015., te Nacionalni plan aktivnosti za prava i interese djece 2006. -2012., kao i Konvencija o pravima osoba s invaliditetom iz 2006., usvojena u Hrvatskom saboru 2007., uz Državni pedagoški standard iz 2008. i Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, 2008., čvrsta su uporišta ostvarenju načela inkluzivnog odgoja i obrazovanja.
Osnivači škola iz svih županija, svake godine, temeljem donesene mreže škola, upućuju Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa prijedlog za prilagodbu jedne škole iz mreže na svom području.
Na temelju dostavljenog prijedloga osnivača i propisane dokumentacije, sredstva dodjeljuje Povjerenstvo, sastavljeno od predstavnika Ministarstva, Hrvatskog saveza udruga tjelesnih invalida, te predstavnika roditelja, poštujući načelo regionalne pravednosti.
Gradnjom novih škola poštuju se prostorni standardi koji osiguravaju prilagođenost učenicima s motoričkim teškoćama pa se i time pridonosi unapređenju stanja glede prostorne pristupačnosti škola pojedinih područja.
Tijekom 2006., 2007. i 2008. godine, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa odobrilo je sredstva za prilagodbu 40 osnovnih i 12 srednjih škola.
Nakon tri godine provođenja projekta, 2009. godine Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa svakoj će prilagođenoj školi dodijeliti prepoznatljivu oznaku i status pripadnosti Mreži škola bez arhitektonskih barijera.