- Usporedba modernog malog teleskopa i replike onog koji je koristio Galileo
Optičko pomagalo, u naravi vrlo jednostavne konstrukcije, iz temelja će promijeniti svijet, naše poimanje o svemiru, ali i naše mjesto u ledenom beskraju kojeg ni najbolji modeli ne mogu dočarati u svojoj beskrajnosti.
Službeno, talijanski znanstvenik i astronom Galileo Galilei 25. kolovoza 1609. po prvi put je teleskop vlastite izrade okrenuo prema svijetlećim točkicama na noćnom nebu i ostao zadivljen onime što je vidio. Trg u Veneciji bio je te večeri prije 400 godina mjesto koje će svijet i povijest zauvijek pamtiti.
Nova tehnička tvorevina ubrzo je prigrljena od strane astronoma. Tijekom godina mijenjali su se optički dizajni, vrste teleskopa, njihove veličine, načini montaže...
U novije vrijeme elektronika, fotografija, računala, programski paketi omogućavaju da čak i pojedinci privatno posjeduju opremu s mogućnostima o kojima su čak i profesionalni astronomi prije samo desetljeće ili dva mogli samo sanjati!
UN je poradi ovog iznimnog događaja 2009. godinu proglasio Međunarodnom godinom astronomije, u čast i na sjećanje Galilea.
- I Google je prigodno obilježio rođendan teleskopa
Već u prvim danima i tjednima istraživanja neba novom "igračkom", Galileo je iz temelja promijenio astronomiju; Mjesec je postao neravno mjesto s kraterima i "morima, Jupiter je dobio svoje satelite, Sunce se zarotiralo oko svoje osi jednom u nešto manje od mjesec dana, Mliječni put nije više bio samo svjetleća koperna u tamnoj noći već jasno razlučive zvijezdice našeg zvjezdanog grada...
Sve to viđeno je i potvrđeno teleskopom veoma skronih mogućnosti. Takav bi se u današnje vrijeme svrstao među najlošije Kineske igračke za djecu do 5 godina.
Svejedno, u znanosti se uvijek počinje s igrom. Ova je godina namijenjena svima nama da se bavimo svemirom, da otkrivamo njegove tajne, da se igramo s našim očima i mislima, gledajući daleka sunca na noćnom nebu.
Neslužbeno, Galileo ipak nije bio prvi (no nećemo sada o tome), neslužbeno nisu svi bili presretni njegovim otkrićima i upotrebom teleskopa (Rimokatolička crkva).
Kada pogledate kroz dalekozor ili teleskop k suncima drugih svjetova daleko od nas, nemojte smetnuti s uma da bi zbog onoga što vidite, zašto gledate i komentirate viđeno, prije svega nekoliko generacija veoma lako završili na sudu inkvizicije!
Stoga, odite večeras makar nakratko pod zvijezdano nebo i duboko udahnite. Pred Vašim očima nalazi se beskrajni vremenski stroj. Svaka zvijezdica koju vidite priča vam priču od prije nekoliko desetaka, stotina ili tisuća godina. Uživajte i čuvajte čari nebeskog prostranstva.
Marino Tumpić / Vidulini
Izvor: www.net.hr