Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član sergia_hr

Upisao:

sergia_hr

OBJAVLJENO:

PROČITANO

737

PUTA

OD 14.01.2018.

Prirodnom njegom do lijepe kože

Imate li volje i vremena, prirodne kremice, tonike i losione možete napraviti i kod kuće, birajući sastojke po svom ukusu. Važno je da koristite kvalitetna eterična i biljna ulja.

 

Naša koža je vodonepropusna, štiti tijelo od isušivanja i od prodora tekućine koja bi uzrokovala bubrenje stanica.

 

Biljna i eterična ulja prolaze kroz slojeve kože, njeguju je i hrane. Upijanje ulja brže je na višim temperaturama (pore se šire i otvaraju) te nakon tuširanja ili pranja. Zbog uklanjanja sloja nečistoća s površine i hidracije površinskog sloja kože, struktura kože postaje rahlija i omogućuje lakši prolaz molekula ulja.

 

Ulja za njegu

Ona nas štiti

Koža prije svega ima zaštitnu funkciju:

• štiti tijelo od vanjskih toplinskih, kemijskih i mehaničkih oštećenja

• zaslužna je za termoregulaciju te štiti tijelo od svjetlosne energije i prodora bakterija i virusa putem površinskog kiselinsko-masnog plašta i brojnih mikroorganizama koji žive u koži

• te štiti i od isušivanja ili prodora tekućine koja bi uzrokovala bubrenje stanica

• pod utjecajem ultraljubičastih zraka u koži se stvara i vitamin D iz provitamina unesenog u tijelo hranom

Sama ulja za njegu kože jednostavni su, a vrlo djelotvorni prirodni pripravci koji njeguju, hrane i regeneriraju stanice kože.

 

Ovisno o tipu, izabiru se biljna ulja kao osnova mješavine u koju se dodaju eterična ulja, također prema tipu kože. Naravno, eterična ulja i biljna ulja za njegu moraju biti visoke kvalitete.

 

Pogodna su za sve tipove kože, pa i za masni tip. Nasuprot uvriježenim mišljenjima, masna koža ustvari može biti suha - sebum se pojačano stvara, ali koži nedostaje vlage.

 

Ulje lješnjaka

Ulja za njegu mogu biti djelotvornija od nemasnih krema jer će odabir biljnih ulja (hladno prešano i nerafinirano ulje lješnjaka je prvi izbor!) i eteričnih ulja pomoći koži da regulira lučenje sebuma.

 

Kratka povijest aromakozmetike

Ljekovito bilje, biljna, a kasnije i eterična ulja, koriste se za njegu od pamtivjeka.

Moderna aromaterapija stasala je tek prije stotinjak godina na otkrićima Gattefossea, a aromakozmetika se razvija intenzivno tek zadnjih pedesetak godina.

Gattefosseova učenica Marguerite Maury istraživala je efikasnost eteričnih ulja za očuvanje ljepote i njegu kože. Nezanemariv doprinos dali su i aromaterapeuti Daniel Penoel i Kurt Schnaubelt na čijem se radu temelji današnja upotreba eteričnih ulja u kozmetici.

Ulja se nanose nakon čišćenja kože . Kožu je najbolje čistiti prirodnim tonikom izrađenim od hidrolata koji u sebi ne sadrži alkohol, pa bio on i 'prirodno dobiven', kako neki opravdavaju dodavanje alkohola.

 

Dovoljno je par kapi njegujućeg ulja koja se utrljaju u kožu u tankom sloju. Da bi se izbjegao masni sjaj ulje se može utrljati još dok je koža vlažna od tonika.

 

Eventualni nedostatak uljnih mješavina može biti taj što neke osobe ne vole osjećaj masnoće na koži. Za osobe koje žele njegujuće sredstvo koje će se u potpunosti upiti i ostaviti kožu nemasnom pogodnije su kreme.

 

Kreme

Kreme u sebi sadrže uljne komponente (biljno ulje, eterična ulja), takozvanu masnu fazu, i vodene komponente (hidrolat, glicerol), takozvanu vodenu fazu, a sve to povezuje emulgator.

 

Klasične kremice

Kvaliteta krema ovisi prije svega o kvaliteti sastojaka. U klasičnim, odnosno, komercijalnim kremama, pa i u onim najskupljim, glavni sastojci su vazelin, parafin, dimetikon (silikonsko ulje) i rafinirana biljna ulja, sve od reda sastojci bez hranjive vrijednosti.

 

Kao vodena faza koristi se obična demineralizirana voda, a uvijek se dodaju i umjetni mirisi i boje kako bi krema bila dopadljiva te konzervansi kako bi krema imala iznimno dug rok trajanja. Na policama trgovina ili u skladištima može stajati i po nekoliko godina.

 

Vrlo mali broj proizvođača upotrebljava zaista prirodne sastojke, a skupoća kreme ili razvikanost nekog branda nisu garancija kvalitete i prirodne hranjivosti.

Kreme se uglavnom brže upijaju u kožu nego biljna ulja, pa su zato i popularne.

 

Kvalitetno izrađena aromakrema sa zadovoljavajućim kriterijima u kvaliteti svih sastojaka (od glicerola koji treba biti biljni, pa do hidrolata bez alkohola, nerafiniranih i hladno prešanih biljnih ulja te kemotipiziranih eteričnih ulja) koristi se kao i svaka druga krema.

 

Rok trajanja joj je nekoliko mjeseci. Obavezno ju treba držati u u hladnjaku jer nema umjetnih konzervansa. Ovo vam može poslužiti kao odličan detektor koja je krema uistinu prirodna, a koja ne.

 

S obzirom na velik raspon dostupnih hidrolata, eteričnih i biljnih ulja koja mogu ući u sastav prirodnih krema, kombinacije su bezbrojne i gotovo neiscrpne, a koža će vam biti zahvalna već nakon prve primjene ovakve kreme.

 

Eventualni nedostatak prirodnih krema pred uljnim mješavinama mogao bi biti osjećaj nedovoljnog hranjenja za jako suhe tipove kože.

 

 

 

 

 

Tonici i losioni

Hidrolati (koji ne sadržavaju alkohol!) su osnova tonika i losiona, a dobiveni su kao nusprodukt destilacije ljekovitih biljaka u procesu dobivanja eteričnih ulja.

 

Svojstva im se razlikuju pa se tonici spravljaju prema tipu kože.

Masna koža - hidrolat nerolija

Suha, zrela i stanjena koža - hidrolat ruže

Normalna i miješana koža - hidrolat ružmarina verbenona

Koža sklona upalama i iritaciji - hidrolat rimske kamilice

Za dezinfekciju poslije brijanja - hidrolati čajevca i timijana kemotipa linalol

                                                              

Tonici za lice služe za njegu zajedno s uljem ili kremom. Osim što se upotrebljavaju kao jedan od koraka u njezi kože (umivanje, čišćenje tonikom, hranjenje kremom ili uljem), mogu poslužiti i kao sredstvo za skidanje šminke.

 

Muškarci ih mogu koristiti kao losion poslije brijanja ili jednostavno kao tonik za osvježavanje kože tijekom dana.

 

Tonici i losioni za lice iznimno su jednostavni za pripremu jer je potreban samo hidrolat te biljni glicerol koji vlaži kožu i sprečava osjećaj stezanja koji nastaje pri uporabi čistih hidrolata.

 

U sastav složenijih tonika može ući još i sok aloe vere (potiče prirodnu vlažnost i regeneraciju kože), dekspantenol (odnosno, B5 vitamin, jedan od rijetkih u vodi topivih vitamina koji prolazi kroz kožu), alantoin (potiče regeneraciju tkiva).

 

Spravljanje ovakvih složenijih tonika prepustite školovanim aromaterapeutima ili ih naučite izrađivati na radionici prirodne aromakozmetike.

 

Nanose se na lice vaticama (blazinicama) jednom do dva puta dnevno, ili prema potrebi.

 

Navedena ulja, kreme i tonici prvenstveno imaju ulogu u njezi kože, međutim ovakvim prirodnim pristupom ova preparativna kozmetika postaje puno više od toga. Njome možemo tretirati i mnoge kožne probleme - bore, osipe, akne, crvenila, strije...

 

Biljna ulja

Među biljnim uljima posebno mjesto zazima lješnjak kao ulje za masnu kožu zbog adstringentnog i brzoupijajućeg djelovanja, međutim valja istaknuti i mnogobrojna druga biljna ulja zadivljujućeg djelovanja.

 

Jojoba koja izrazito vlaži kožu.

Tamanu je najbolje ulje za tretiranje proširenih vena i iznimnog djelovanja kod raznih upalnih stanja kože.

Macerat nevena izvrstan je kod opekotina i ožiljaka.

Avokado je odličan izbor zbog omekšavajućih svojstava i djelovanja protiv bora i starenja kože.

Ulje pšeničnih klica bogato je prirodnim antioksidansom - vitaminom E.

 

Eterična ulja

Sjeme mrkve je ulje broj jedan među kozmetičkim uljima, izrazito regenerira kožu. Dobro je kako za svakodnevnu njegu, tako i za oporavak kože nakon trauma i bolesti te za zrelu kožu.

 

Ružmarin kemotip verbenon - klasično je kozmetičko ulje, savršeno je za poticanje obnavljanja svih tipova kože, koristi se i kod masne, odnosno, mješovite kože lica.

 

Širokolisna lavanda - zbog dobrog omjera kemijskih spojeva njeguje sve tipove kože, a korisno je kod masne kože. Potiče epitalizaciju tkiva (pomaže zacjeljivanju opekotina) i smiruje crvenilo.

 

Palmarosa - ulje za sve tipove kože: njeguje zrelu kožu. Sprečava upale i infekcije mladenačke kože. Vrlo je korisna kod gljivica.

 

Arapski tamjan - dobar je u malim količinama kod zrele kože i kože s borama.

 

Bušin - jedinstveno eterično ulje prokoagulacijskog djelovanja, pomaže zaustavljanju krvarenja; dragocjeno u kozmetici jer pojačava vlaženje kože. Nezamjenjivo kod tretiranja bora.

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Hvala Bglavac, također.

    30.11.2024. 15:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend. Lp

    30.11.2024. 07:56h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Napravite same svoje kremice i pomade