Zagovaratelji prehrane s visokim udjelom proteina i osiromašene ugljikohidratima, poznate i kao Atkinsova (mesna) dijeta, konačno mogu u miru nastaviti s lifestyleom kardiologa dr.Roberta Atkinsa oko kojeg su se dizale brojne kontroverze.
Naime, jedna od najpopularnijih svjetskih dijeta proglašena je nakon dvogodišnje studije jednako sigurnom kao i konvencionalna niskokalorična dijeta. Jednako dobro je prošla i tzv. mediteranska dijeta, odnosno ona temeljena na šarenoj paleti povrća i voća, te konzumaciji ribe i bijelog mesa.
Dapače, istraživanje je pokazalo da su testni subjekti gubili više na težini na dijeti s niskim udjelom ugljikohidrata nego li oni na običnoj dijeti koja 'zbraja' kalorije. Ispitana su 322 pretila dobrovoljca, a ispitivanje su vršili znanstveni timovi iz Izraela, Amerike i Njemačke.
"Istraživanje je pokazalo da ne postoji univerzalna dijeta. Vjerujemo da smo studijom otvorili vrata za medicinsko prihvaćanje mediteranske i dijete s niskim udjelom ugljikohidrata kao sigurne i učinkovite alternative za pacijente, temeljem njihovih osobnih preferencija kao i ciljeva intervencije", rekao je voditelj istraživanja dr.Iris Shai, s odjela za epidemiologiju na Sveučilištu Ben-Guiron u Negevu, Izrael.
Ispitanici koji su se hranili po niskokaloričnom principu tijekom dvije godine izgubili su u prosjeku do 3 kilograma, 'mediteranci' do 4,5 kg, a atkinsovci i do 4,6 kg. Većina je kilograme izgubila u prvih šest mjeseci dijete. No, rezultate treba uzeti s rezervom, jer 85% ispitanika čine muškarci, upozoravaju znanstvenici.
Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata pokazala se najboljom u snižavanju razina lošeg kolesterola, dok su sve dijete imale jednako blagotvorne učinke na jetru i upalne procese u organizmu.
U srži Atkinsove dijete su proteini, odnosno masnoće, a cilja se na eliminaciju šećera, kruha, riže i tjestenine (do 20 g dnevno), kako bi se organizam doveo u stanje ketoze i počeo trošiti uskladištene masnoće. Iako je imala jako dobar odaziv, posebno među muškarcima, dijeta je pala u drugi plan nakon upozorenja medicinske zajednice zbog mogućeg povećanja 'lošeg' kolesterola u krvi, odnosno rizika od obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti te bubrežnih smetnji.
Sam Atkins je na neki način opovrgnuo svoje propovijedanje kada je otkriveno da je doživio srčani udar (i u konačnici spletom nesretnih okolnosti umro) iako je 40 godina živio na svojoj dijeti.
www.Net.hr/zdravlje |
17.07.2008. |